Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nın gerçek yüzü

’de “devlet şiddeti”ne isyan eden siyahiler Baltimore’u altüst etti. “Devrim için güzel bir gece” sloganıyla ayaklanan protestocular, orantsız güç kullanan polislerin araçlarını ateşe verirken dükkanları meşale yağmuruna tuttu. Ordunun sokağa indiği kentte bir hafta gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Taksim kalkışmasını destekleyen ise şiddeti savundu. The Econmist göstericileri “st” diye nitelerken CNN polisi yeterince sert bulmadı.

Giriş Tarihi: 29.4.2015 09:41 Güncelleme Tarihi: 29.4.2015 12:01
Gezici medyanın gerçek yüzü
Ferguson'da bir gösterici vuruldu

Baltimore'da bir siyahi gencin öldürülmesinin ardından olaylar Ferguson'a sıçradı, bir gösterici polis tarafından vuruldu.

'de siyahi öfke sonunda isyana dönüştü. Maryland eyaletinin Baltimore kentinde polis şiddeti sonucu gözaltındayken hastanelik olup hayatını kaybeden Freddie Gray'in cenaze töreni sonrası başlayan olaylar kontrolden çıktı. Önceki akşam "devrim için güzel bir gece" sloganıyla ayaklanan siyahiler, aşırı şiddete başvuran polis ve özel tim araçlarını ateşe vererek dükkan ve mağazaları meşale yağmuruna tuttu. Yağmalama olaylarının başgöstermesi üzerine ordunun sokağa indiği kentte bir hafta gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Taksim kalkışmasını destekleyen ise polis şiddetini savundu. İngiliz The Econmist dergisi göstericileri "st" diye tanımlarken CNN kanalı, polisin göstericilere yeterince sert davranmadığını ileri sürerek eleştirdi.

Siyahilerin isyanına sahne olan ABD'de ordu sokakta

YÜZLERCE EYLEMCİ GÖZALTINDA

Polis, kenti savaş alanına çeviren, güvenlik güçlerine taş atan göstericilere biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etti. Olaylarda en az 200 kişi gözaltına alınırken 15 polis yaralandı. Baltimore Belediye Başkanı Rawlings-Blake, olağanüstü hal ilan ederken, bir hafta boyunca akşam 10'dan sabah 5'e kadar sokağa çıkma yasağı getirdi. Blake, göstericilerin sayıca ezici üstünlüğünü gerekçe göstererek Ulusal Muhafızlar'dan yardım istedi.

ABD SOKAKLARI ALEV ALEV YANIYOR-TIKLAYIN

KOMŞULARDAN TAKVİYE POLİS


Baltimore'da bir haftalık sıkıyönetim ilan edildi

Bölgeye komşu eyaletlerden de takviye polis gücü sevkedildi. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama'nın, Baltimore'daki gelişmelerle ilgili Adalet Bakanı Lynch tarafından bilgilendirildiği açıklandı. Yeni Adalet Bakanı Loretta Lynch, ilk açıklamasını Baltimore'daki olaylar hakkında yaptı. Şiddete yol açan isyanı kınayan Lynch, mülklere zarar verenlerin gözaltından sağ çıkamayan Freddie Gray'in ailesine de kötülükte bulunduğunu ileri sürdü.

Çeteler polis kaldıracak

ABD'de rakip en büyük çetelerden Black Guerilla Family, Bloods ve Crips'in aynı masada buluşarak "polisleri kaldırma" kararı aldıkları iddiası güvenlik birimlerinde tedirginliğe yol açtı. Ancak çete üyesi olduğu ileri sürülen bazı kişilerin polise karşı saygılı davrandığı ve bir Bloods üyesinin Baltimore Sun gazetesi muhabirine yardım ettiği kaydedildi. Crips ve Bloods üyelerinin sabah erken saatlerde Elijah Muhammed liderliğinde kurulan İslam Milleti adlı siyahî hareketin liderleriyle kol kola yürüyüş yaptığı da belirtildi.

Obama'nın göstericileri bir grup suçlu ve eşkiya diye tanımlaması da dikkat çekti


Göstericilere 'eşkıya' dedi


Türkiye'deki gezi olaylarında 'polis şiddeti' olduğunu iddia edip 'kaygılıyız' mesajları veren ABD Başkanı Barack Obama, söz konusu kendi ülkesi olunca ağız değiştirdi. "Şiddet olaylarının hiçbir haklı gerekçesi yok.İnsanlar ellerine levyeler aldığında ve yağma için kapıları açmaya başladığında, protesto etmiş ya da bir mesaj vermiş olmuyorlar, çalmış oluyorlar. Bir binayı yaktıklarında kundakçılık yapmış oluyorlar. Kendi toplumlarındaki iş ve fırsatları yok ediyorlar" diyen Obama'nın göstericileri bir grup suçlu ve eşkiya diye tanımlaması da dikkat çekti.
Siyahi Gray'i öldüren 6 polis açığa alındı

Çakı bulundurmak suçundan 12 Nisan'da gözaltına alınan ve polis aracına kilitlenen Freddie Gray, araçtan indikten sonra hastaneye kaldırılmış, omuriliğinden ciddi biçimde yaralanma sonucunda 19 Nisan'da hastanede hayatını kaybetmişti. Üzerindeki sır perdesi hala aralanamayan Gray'ın ölümüyle ilgili soruşturma başlatılırken, siyahi genci gözaltına alan altı polis açığa alınmıştı.

The Atlantic dergisi ise hem göstericilerin hem de "haydut polislerin" sorumlu tutulmasını istedi

Gezi medyası şiddeti savundu

Gezi Parkı leri sırasında polisin aşırı güç kullandığını iddia eden CNN kanalı, Baltimore'daki olaylar sırasında polisi "ortalıktan kaybolmakla" suçladı. CNN yorumcusu Wolf Blitzer, polisin kentteki sokak olaylarına yeterince güç kullanarak müdahale etmediğini iddia etti. Polisin bulunmadığı noktaya odaklanan CNN kameraları, öğrencilerin taş yağmuruna tuttuğu sırada taktik çekilme uygulayan Baltimore polisini göstermezken, Blitzer, "Sormaya devam ediyorum. Polis nerede? Ortalıkta yoklar" diyerek olay yerindeki gerçekleri çarpıttı. The Atlantic dergisi ise hem göstericilerin hem de "haydut polislerin" sorumlu tutulmasını istedi. The Economist dergisi ise polisi överek göstericileri "anarşist" diye niteledi.
ABD devlet radyosu NPR, çalışanlarına meslek ve yayın standartlarını hatırlatarak "çapulcularu gösterici şeklinde nitelemeyin" talimatı geçti

Polis her yıl 900 kişiyi öldürüyor

Olaylar, dikkatleri ABD'de özellikle siyahi vatandaşları hedef alan polis şiddetine çekti. Bağımsız kaynaklara göre Amerikalı
polisler son sekiz yıl içerisinde yılda ortalama 928 kişiyi öldürüyor. Şiddet uygulayan polis memurlarının çok azına dava açılabildiği, çoğu hakkında takipsizlik kararı verildiği belirtiliyor.
Çapulculara gösterici demeyin!

ABD devlet radyosu NPR, çalışanlarına meslek ve yayın standartlarını hatırlatarak "çapulcularu gösterici şeklinde nitelemeyin" talimatı geçti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gezici medyanın gerçek yüzü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN