Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arakanlı Müslüman göçmenlere zulüm

Myanmar'dan kaçan binlerce Arakan Müslümanı, Tayland açıklarındaki teknelerde mahsur kaldı. Malezya'ya çıkarılan Bangladeş ve Arakanlı göçmenler ise tutuklandı

Giriş Tarihi: 12.5.2015
Arakanlı Müslüman göçmenlere zulüm
Uluslararası Göç Örgütü, Bangladeş ve Myanmar'ın Arakan bölgesinden binlerce kaçak göçmenin Tayland açıklarında denizde bekletildiğini bildirdi. Örgütün sözcüsü yaptığı açıklamada, Tayland'ın Arakan (Rohingya) Müslümanlarına yönelik önlemleri nedeniyle, insan kaçakçılarının göçmenleri kıyıya çıkarmak istemediklerini söyledi. Bu nedenle yaklaşık 8 bin göçmen Tayland açıklarındaki teknelerde mahsur kaldı. Malezya polisi de ülkenin kuzeybatısındaki Langkawi Adası'na binden fazla kaçak göçmen geldiğini bildirdi. Teknelerle önceki gece Langkawi'ye çıkan Bangladeş ve Arakanlı Müslüman göçmenler tutuklandı. Üç gündür aç olan göçmenlerin çok halsiz olduğu bildirildi. Langkawi polis yetkililerinden Cemil Ahmed, teknelerden birinin ada açıklarındaki sığ sularda karaya oturduğunu, diğer ikisinin de başka bir noktadan adaya ulaştığını söyledi.

KAÇAKÇILARA OPERASYON

Cemil Ahmed, insan kaçakçılarının "yüklerini" bıraktıktan sonra kaçtıklarını anlattı. Polis yetkilisi, adaya binden fazla mültecinin gelmesi hakkında da "şimdiye kadar ilk kez tek bir gecede Langkawi'ye bu kadar çok sayıda kaçak göçmen geldi. Daha önceki en büyük rakam 400 civarındaydı" dedi. Kaçak göçmen sayısında görülen artış, Tayland'ın insan kaçakçılarına karşı başlattığı operasyonu izliyor. Burma ve Bangladeş'ten Malezya'ya kaçan göçmenler, genelde Tayland üzerinden seyahat ediyor. Özellikle de Budistlerin çoğunlukta olduğu Burma'da gördükleri baskıdan kaçan Arakan Müslümanları, ekonomik refaha kavuşmak için Malezya'ya gitmeye çalışıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne göre, bu yıl şubat sonu itibariyle Malezya'ya 152 binden fazla sığınmacı başvurdu. Bunlardan yaklaşık 141 bini Burma'nın Arakan ve komşu Chin eyaletinden kaçan göçmenlerden oluşuyor.

'GÖÇMENLERİ PAYLAŞIN'

Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelere sığınmacıların kota sistemine göre paylaştırılması önerisinde bulunmaya hazırlanıyor. Komisyonun yarın açıklanacak göçmen politikasında, sığınmacıların, insan kaçakçılarına başvurmadan Avrupa'ya yasal yollarla ulaşmaları için de bazı önerilerde bulunacağı belirtiliyor. Önerilerin uygulamaya konması için AB devletleri tarafından da kabul görmesi gerekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arakanlı Müslüman göçmenlere zulüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN