Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’da hortladı

Giriş Tarihi: 13.5.2015
İkna odaları Fransa’da hortladı

Türkiye'nin geride bıraktığı 28 Şubat sürecinin, en anti-demokratik uygulamalarından ''nın bir benzeri, Avrupa'nın göbeğinde yaşanıyor. 'da bir lise uzun etek giyen Müslüman öğrencileri tecrit ederek evlerine gönderiyor

Avrupa'da fikir ve din özgürlüğüne en çok değer atfeden ülkelerin başında gelen , son günlerde, Müslüman lise öğrencisi kızlara yönelik baskılarla anılıyor. Charleville-Mezieres kentinde, 15 yaşındaki Saraha K'nın uzun etek giydiği için evine gönderilmesinin ardından, şimdi de 'izole oda' iddiaları gündeme geldi. Anadolu Ajansı'na konuşan Türk vatandaşı Gülsüm Ö., Sarah K. ile aynı okula giden kızı Saliha'nın da benzer baskılarla karşı karşıya kaldığını, durumu soruşturmak için okul müdürüyle görüştüğünü söyledi. Gülsüm Ö., "Okul müdürü Maryse Dubois 'Gelen emre göre, uzun etek konusunda ısrarcı Müslüman kızları; fikirlerini değiştirene kadar okul içerisinde belirlenen izole odalarda tutmamız gerekiyor. Dolayısıyla okul yönetimi insaflı bile davranıyor' dedi" açıklamalarında bulundu. Okul müdürünün sözleri karşısında şoke olduğunu dile getiren anne Gülsüm Ö., ne kadar ısrar etse de yasağın hangi kurumun emriyle uygulandığını öğrenemediğini sözlerine ekledi. Okulun bağlı olduğu Reims Ulusal Eğitim Teftiş Kurumu'nun 'izole oda' uygulamasından haberi olmadığı öğrenildi. Fransa'daki 'izole oda' uygulamasının Türkiye'nin geride bıraktığı 28 Şubat dönemindeki na benzemesi dikkatleri çekti. O dönemde de başları örtülü öğrencileri üniversitelere almak istemeyen bir kesim devlet görevlisi, hiçbir hukuki dayanak olmaksızın öğrencilere psikolojik baskı yapmış, bu baskıları 'ikna odası' adı verilen denetimsiz bir alanda gerçekleştirmişti.

'İSTEDİĞİM ETEĞİ GİYERİM'
Cezayir asıllı Sarah K.'nın uzun eteği, okul müdürü tarafından dini simge olarak algılanmış, genç kız evine yollanmıştı. Kamuoyunun ilgi gösterdiği ve sosyal medyanın 'İstediğim Eteği Giyerim' başlığıyla destek verdiği Sarah K., önceki gün okuluna yine aynı kıyafetle gelmiş, hiçbir tepkiye maruz kalmamıştı. Fransa'da yayım yapan Le Monde gazetesine göre, ülke genelinde 130 kız öğrenci geçtiğimiz yıl, uzun etek giydikleri gerekçesiyle evlerine yollandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İkna odaları Fransa’da hortladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN