'nın askeri tatbikatlarından endişeli

Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 'nın askeri tatbikatları hakkında endişeli olduklarını söyledi ve bu ülkeye tatbikatlar konusunda daha şeffaf olması çağrısında bulundu.

Giriş Tarihi: 19.5.2015 22:21 Güncelleme Tarihi: 19.5.2015 22:53
NATO Rusya'nın askeri tatbikatlarından endişeli
Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısı için Brüksel'de bulunan Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya gelen Stoltenberg, görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yaptı.

Stoltenberg, "Rusya'nın yaptığı çok sayıdaki ani tatbikattan endişeliyiz çünkü ani tatbikatlar sayısı ve boyutuyla sınırlarımızda öngörülebilirlik ve şeffaflığı azaltıyor. Bence Rusların askeri faaliyetleriyle ilgili daha şeffaf olmalarıyla da bunu değiştirmeye çalışmalıyız" dedi.

Stoltenberg, Lavrov'dan ve Rusya arasındaki askeri iletişim kanallarının açık tutulmasını istediğini çünkü bu hatların "daha öngörülebilirliğe ve yanlış anlamaların giderilmesine katkı yaptığını" söyledi.

Stoltenberg, görüşmede Lavrov'dan Rusya'nın "ayrılıkçılara desteğini ve Ukrayna'daki tüm askerlerini geri çekmesini" istediğini aktırdı. Stoltenberg, ateşkese tam uyum, ağır silahların çekilmesi ve AGİT gözlemcilerine tam erişim sağlanması dahil Minsk anlaşmalarının bütünüyle uygulanmasının önemini vurguladığını bildirdi.

Lavrov ise görüşme öncesinde basına yaptığı açıklamada, Rusya'nın NATO ile iletişim kanallarını asla dondurmayacağını söylemişti.

NATO, Kırım'ın gayrimeşru ilhakının ardından Rusya ile tüm fiili işbirliğini askıya alırken siyasi temasların süreceğini açıklamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
NATO Rusya'nın askeri tatbikatlarından endişeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN