Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaşı 26, serveti 63 milyon dolar

16 yaşında okulda internet yasağına tepki için kendi sanal ağını kuran Jack Cator 10 yılda servet sahibi oldu. Cator şirketini yazılım devi AVG'ye sattı

Giriş Tarihi: 20.5.2015
Yaşı 26, serveti 63 milyon dolar
Okulda yaptığı haylazlığın sonucu olarak zengin olan pek fazla kimse yoktur, ama Jack Cator onlardan biri. 2005'te 16 yaşındayken İngiltere'nin doğusunda Norfolk'taki okulunun bilgisayar ağında öğrencilerin müzik ve oyun sitelerine erişiminin engellemesine kızan Cator, sistemi 'hack'lemeye karar verdi. Okulun sistemini 'bypass' etmek için önce sanal özel ağları (VPN) kullanan Cator performanstan memnun kalmayınca, oturma odasında "Hide My Ass" adlı, hem "arkamı ört' hem de "eşeğimi sakla" anlamına gelen çift anlamlı muzip bir isim verdiği bir sanal ağ kurdu. On yıl sonra kurduğu sistemi satan Jack Cator, bugün 26 yaşında 40 milyon sterlinlik (yaklaşık 63 milyon dolar) bir servetin sahibi oldu. Baş harfleriyle HMA olarak anılan şirketi, küresel yazılım grubu AVG aldı. İki milyondan fazla müşterisi olan şirketin yıllık geliri 17 milyon doları, kârı ise 3 milyon doları aşıyor.

İNSTAGRAMIN ZENGİN ÇOCUKLARI

'İŞ PLANIM BİLE YOKTU'
Şirketin genel müdürlüğünü sürdürecek olan genç işadamı özel ağını önce internet forumlarında tanıttığını, ardından kendi ağı üzerinden başka web sitelerinden alışveriş eden olduğunda o web sitesinden komisyon almaya başladığını anlatıyor. Bir ay içinde tüm dünyadan binlerce kullanıcısı olan yıllık geliri 25 bin dolara ulaşan Jack Cator, "ağın bu kadar hızla yayılmasına çok şaşırdım. Başlangıçta bir iş planı bile yapmamıştım" diyor. Üniversitede bilgisayar okumaya başlayan Cator tüm vaktini şirketine ayırmak için 2009'da okuldan ayrılıyor, e-mail ile Ukrayna ve Sırbistan'dan yüzünü bile görmediği insanları işe alıp şirket büyüdükçe Londra'da bir de büro açıyor. Bugün HMA'nın yaklaşık 100 çalışanı var ve şirket her yıl büyümeye devam ediyor. Cator ise bu başarıyı kısmen sanal ağa verdiği esprili isme bağlıyor.

İNTERNETİN EN ZENGİNLERİ-TIKLAYIN

BM'DEN İSRAİL'İN İLLEGAL YERLEŞİMLERİNE SERT TEPKİ2

Şİİ MİLİS VE IŞİD'DEN KAÇIYORLAR

SWİFT SON ANDA KURTULMUŞ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşı 26, serveti 63 milyon dolar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN