Türkiye'nin en iyi haber sitesi

8 bin göçmen için umut doğdu

Endonezya, Tayland ve Malezya, haftalardır denizde yaşam savaşı veren 8 bin Müslümana, karaya ulaşmaları halinde geçici sığınma hakkı verecek

Giriş Tarihi: 21.5.2015
8 bin göçmen için umut doğdu
ve Bangladeş'ten kaçarak haftalardır, Güney Asya açıklarında denizin ortasında yardım bekleyen binlerce Rohingya Müslümanı için sonunda umut ışığı doğdu. Denizin ortasında aç ve susuz halde bekleyen in kurtarılması için Endonezya, Malezya ve Tayland dün somut bir adım attı. Göçmen krizine çözüm bulmak için Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da bir araya gelen üç ülkenin dışişleri bakanları, mülteci göçmenlere 1 yıl boyunca geçici sığınma verme konusunda anlaştıklarını duyurdu. Yapılan açıklamada göçmenlerin bizzat aranmayacağı, sadece gemiyle karaya yaklaşmaları durumunda ilgili ülkeler tarafından kabul edileceği bildirildi. Endonezya ve Malezya günlerdir ülkelerine gelen teknelerdeki göçmenlerin karaya inmelerine izin vermiyordu.

8 BİN GÖÇMEN BEKLİYOR

Malezya Dışişleri Bakanı Anifah Anan, göçmenlere insani yardım ve barınak sağlanmasından uluslararası toplumun sorumlu olacağını belirtti. Öte yandan BBC'nin Tayland açıklarında sürüklendiğini belgelediği göçmen teknesi dün Endonezya'nın Açe adası açıklarında bulundu. Pislik içinde olduğu görülen teknedeki 400'ün üzerinde göçmen, kıyıdaki balıkçılar tarafından kurtarıldı. Şimdiye kadar toplam 3 bin civarında mültecinin kurtarıldığı biliniyor; 8 binden fazla göçmen ise hâlâ denizde mahsur.. Açe'de kurtarılan Müslümanlardan Abdul Rezik isimli bir göçmen, yaşadığı trajedileri basına anlattı. 2 aydır gemide mahsur kaldığını belirten ve bir daha Arakan'a asla dönmek istemediğini söyledi. Rohingyalı mülteci, "Evim ateşe verildi. Buradaki arkadaşlarımın hepsinin evi yakıldı. Annem yakılarak öldürüldü. Biz burada kalmak istiyoruz" dedi. Bangladeşliler, ülkelerindeki yoksulluktan kurtulmak ve Endonezya ya da Malezya'da iş bulmak amacıyla denize açılırken, Rohingyalı Müslümanlar, kendilerini vatandaş olarak kabul etmeyen, hiçbir hak tanımayan Myanmar'dan kaçmaya çalışıyor.

ERDOĞAN MÜLTECİLER İÇİN DEVREDE
Dünya gündemini haftalardır meşgul eden mülteci krizi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan devreye girdi. Malezya Başbakanı Necip Tun Abdürrezzak'ı telefonla arayan Erdoğan, gemilerde mahsur kalan göçmenlerin sorunlarını ele aldı. Malezya lideriyle mültecilere insani yardım ulaştırılmasını da konuşan Erdoğan'ın, Türkiye'nin bu konudaki uluslararası insani yardım faaliyetlerine destek olmak amacıyla 1 milyon ABD Doları tutarında katkıda bulunmayı taahhüt ettiğini söylediği de belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
8 bin göçmen için umut doğdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN