Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çerkes Soykırımı ve Sürgünü

Giriş Tarihi: 21.5.2015 17:18
Çerkes Soykırımı ve Sürgünü

Ahlat Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği, Çerkesler'in 1864'de uğradığı soykırım ve sürgünün yıl dönümü dolayısıyla bir açıklama...

Ahlat Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği, Çerkesler'in 1864'de uğradığı soykırım ve sürgünün yıl dönümü dolayısıyla bir açıklama yaptı.
Dernek Başkanı Nuri Alpaslan, yaptığı açıklamada, 21 Mayıs 1864 tarihinin, dünya üzerindeki bütün Çerkesler tarafından soykırım ve sürgünü temsil eden gün olarak kabul edildiğini söyledi.

Alpaslan, şunları ifade etti:


"Özellikle Ermeni tehcirinin dünyada tartışıldığı ve hoşgörü devleti olan Osmanlı İmparatorluğu ile devamı olan Türkiye'nin tarihi gerçeklerden uzak olarak acımasız bir şekilde eleştirildiği ve bazı batı devletleri parlamentolarında sözde Ermeni soykırımı kararları alındığı bugünlerde, tarafından uygulanan Kuzey Kafkas Halklarını Yok Etme Planının dünyada ve maalesef ülkemizde bile tarihçiler ve yöneticiler tarafından gündeme bile getirilmemesi ne acıdır. Rus Çarlığı binlerce Çerkesi katlettikten sonra 1 milyon 500 bin Çerkesi Osmanlı İmparatorluğuna, 500 bin Çerkesi ise Rusya'nın başka bölgelerine sürgün etmiştir. Rusya'dan Türkiye'ye sürgün edilen Çerkeslerden ancak 400 bini sağ olarak Türkiye'ye ulaşabilmiştir. Çerkeslerin bir kısmı Türkiye'ye karayoluyla bir kısmı ise deniz yoluyla gelmiştir. Karayoluyla gelenler deniz yoluyla gelenlere göre daha şanslıydılar. Çünkü hem kayıpları biraz daha az olmuş, hem de en azından ölülerini toprağa verebilmişlerdir."
Dernek olarak atalarını rahmetle andıklarını, Türkiye'de var olan tüm kültürler ve dillerin bir arada, tek bayrak altında özgürce yaşamasını dilediğini aktaran Alpaslan, Rusya'yı da özür dilemeye davet etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çerkes Soykırımı ve Sürgünü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN