Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriye'nin yarısı artık IŞİD'de

IŞİD militanları, Suriye'deki antik şehir Palmira'yı tamamen ele geçirdi. Böylece Suriye topraklarının yarısından fazlası IŞİD'in kontrolüne geçmiş oldu. Palmira'daki tarihi eserlerin akıbeti merak ediliyor

Giriş Tarihi: 22.5.2015
Suriye'nin yarısı artık IŞİD'de
Terör örgütü IŞİD'in Suriye ve Irak'taki ilerleyişi devam ediyor. IŞİD militanları, geçen hafta saldırı başlattığı Suriye'nin antik şehri Palmira'yı dün tamamen ele geçirdi. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin bildirdiğine göre IŞİD, perşembe sabahı erken saatlerde Palmira'daki kontrolü ele aldı. Çatışmalarda 100'e yakın rejim askeri öldü. 65 bin nüfuslu şehirden çok az sayıda kişinin kaçmayı başarması nedeniyle, IŞİD'in yeni bir katliam yapmasından endişe ediliyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise, Palmira'nın ardından artık Suriye'nin yarısından fazlasının IŞİD'in kontrolünde olduğunu duyurdu. Militanların UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan şehirdeki tarihi eserlere zarar verip vermedikleri konusunda henüz bir bilgiye ulaşılamadı. IŞİD militanları daha önce Irak'ta ele geçirdikleri tarihi bölgelerdeki eserleri yağmalamıştı. Çölün İncisi veya Tedmur olarak da bilinen 1'inci ve 2'nci yüzyıl ortalarından kalma Palmira'nın IŞİD'in eline geçtiğini aynı zamanda, Suriye resmi haber ajansı SANA da doğruladı. Rejim askerlerinin bölgeden çekildiği kaydedildi. Bazı haber kaynaklarında Devlet Başkanı Beşar Esad'a bağlı askerlerin çekilirken tarihi eserleri yağmaladıkları öne sürüldü.

STRATEJİK ŞEHİR

Humus bölgesinin tam ortasında ve başkent Şam'ın 210 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Palmira, tarihi öneminin yanı sıra stratejik bir konuma da sahip. IŞİD militanları için çoğunluğu Esad rejiminin elinde olan başkent Şam ve Humus'a doğru geniş bir yol açılmış oldu. IŞİD'in bölgede rejime ait petrol ve gaz yataklarına saldırması bekleniyor. Şam rejimi kontrolü altında tuttuğu bölgelere elektriği buralardan sağlıyor.

BEYCİ'DE MİLİTANLARA DARBE
IŞİD'in Suriye'deki antik şehir Palmira'yı ele geçirmesi Irak'ta Ramadi'yi tamamen kuşatmasından 4 gün sonra gerçekleşti. ABD'nin, Irak ordusunun Ramadi'yi IŞİD'den geri alması için Bağdat yönetimine bin adet tanksavar füzesi gönderdiği açıklandı. Öte yandan Irak ordusu, Selahaddin vilayetinin Beyci ilçesinde 79 IŞİD militanını öldürdü.

ABD, NUSRA'YI VURDU 8 TÜRK VATANDAŞI ÖLDÜ
ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Suriye'de düzenlediği hava saldırısında El Kaide'nin Suriye kolu olan Nusra Cephesi'nin en az 15 militanının öldüğü ve ölenlerin 8'inin Türk vatandaşı olduğu belirtildi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin açıklamasına göre Halep'in batısındaki Tavama köyünde bulunan Nusra karargâhını hedef alan saldırıda birçok militan da yaralandı. Saldırıda ölen Türkiye vatandaşlarının örgüt içindeki konumları ise bilinmiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye'nin yarısı artık IŞİD'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN