Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Malezya'da toplu mezarlar bulundu

Malezya'da, insan kaçakçılarının yönettiği kamplara yakın bir noktada, yeni toplu mezarlar bulundu. Cesetlerin Arakanlı Müslüman göçmenlere ait olduğu sanılıyor

Giriş Tarihi: 25.5.2015
Malezya'da toplu mezarlar bulundu
Malezya'nın kuzeyindeki Perlis eyaletinde, Arakanlı Müslüman göçmenlere ait olduğu tahmin edilen yeni toplu mezarlar bulundu. Yetkililer, geçen hafta güvenlik güçlerince keşfedilen toplu mezarların, bölgedeki insan kaçakçıları tarafından yönetilen kamplara yakın bir noktada bulunduğunu belirtti. Konuyla ilgili açıklama yapan Malezya İçişleri Bakanı Zahid Hamidi, Tayland sınırına yakın Padang Besar kentinde insan kaçakçılarına ait 17 gizli kamp ve bu kampların yakınlarında toplu mezarlar bulunduğunu açıkladı.

ÖLÜM KAMPLARI
Kampların tahminen 5 yıl önce kurulduğunu belirten Hamidi, toplu mezarlarda kaç ceset olduğunu henüz bilmediklerini söyledi. Açıklamada, Malezyalıların Güneydoğu Asya'daki insan kaçakçılığı ağında yer aldığından artık şüpheleri kalmadığı belirtildi. Tayland'ın güneyindeki Songkhla eyaletinde de 1 Mayıs'ta insan tacirleri tarafından kurulan gizli bir kamp tespit edilmiş, polisin burada yaptığı aramada 32 Arakanlıya ait cesetler bulunmuştu. Tayland yönetiminin, insan kaçakçılarına ait kamplara sert tepki vermesi üzerine, Arakan ve Bangladeşli binlerce göçmeni taşıyan insan kaçakçılarına ait tekneler Endonezya, Malezya ve Tayland kıyıları yakınlarında kaderlerine terk edilmişti. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Güneydoğu Asya'da denizde terk edilmiş teknelerde hâlâ yaklaşık 2 bin Arakanlı Müslüman ve Bangladeşli göçmen bulunduğunu bildirdi. Dün bir açıklama yapan Papa da açık denizde yaşam savaşı veren Arakanlı Müslümanlar için derin endişe duyduğunu açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Malezya'da toplu mezarlar bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN