Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da - üssü tartışması

Amerikan ya da üssünün 'da Kerpe Adası'na kurulacağı yönündeki iddialar iktidar ile muhalefet partiler arasında tartışmaya neden oldu

Giriş Tarihi: 27.5.2015 15:12
Yunanistan'da ABD-NATO üssü tartışması
Yunanistan'da yeni hükümetin ABD-NATO'ya Kerpe Adası'nda üs vereceği yönündeki iddialar muhalefet partilerinin tepkisini çekti.
Azinlikca.net'in haberine göre Yunanistan Milli Savunma Bakanı Panos Kammenos'un ABD'ye yaptığı ziyaretin sonrasında Karpathos'a (Kerpe Adası) Amerikan veya NATO üssü kurulması konusunu gümdeme geldi. Üs iddiaları, hem hükümet içinde hem de hükümet ile muhalefet arasında tartışmalara yol açtı.

Savunma Bakan Yardımcısı Kostas İsihos Larisa'daki yerel "Elefhteria" gazetesine yaptığı açıklamalarda "üs kurulmasına karşı olduğunu" dile getirerek "böyle bir şey hükümet programımızda yer almıyor" dedi.

Bakan Panos Kammenos'un açıklamalarına cevap niteliğinde açıklamalarda bulunan İsihos "Herkes, kendi 'fırçasını' da koyarak kendini ifade etme imkânına sahip, bunu sıfırlamıyoruz, fakat ben Bakanlıkta SYRIZA'nın temsilcisi olarak bu konunun mevcut hükümetin kararı veya tezi olmadığını açıkça dile getirmek istiyorum" dedi.

Hükümet kaynakları birçok kez bu konuya karşı çıktıklarını dile getirirken, Hükümet Sözcüsü Gavriil Sakellaridis ise yaptığı açıklamalarda Timbakios üssünün Karpathos'a taşınmasından bahsetmiş, ancak bu konuda hükümetten herhangi bir karar çıkmamıştı. Başbakanlık Konutu'nu temsil eden Kostas İsihos ise bu konuya açıkça karşı çıkıyor. Aynı kaynaklara göre önümüzdeki günlerde Yunanistan'ın kreditörlerle anlaşması durumunda bu konunun hükümet içerisinde görüşülmesi bekleniyor. Yunanistan Milli Savunma Bakanı Panos Kammenos'un Kastellorizo (Meis) Adası'ndaki üssün de verilmesini görüştüğü de gelen bilgiler arasında.

Yanya ND Partisi milletvekili Kostas Tasulas parlamentoya sunduğu soru önergesiyle Savunma Bakanı Panos Kammenos'un ABD ziyaretiyle ilgili ve Kammenos'un önerisine ters düşen Kostas İsihos'un üs kurulmasıyla ilgili açıklamaları hakkında izahat talep etti. Tasulas ayrıca Kammenos'un ABD ziyaretinin maliyeti ile ilgili de bilgi istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yunanistan'da ABD-NATO üssü tartışması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN