Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Almanya, Yunan iflasına karşı hazırlık yapıyor

Almanya, Yunanistan'ın iflas etmesi halinde ne yapacağı konusunda istişare toplantıları yapıyor.

Giriş Tarihi: 12.6.2015 11:17
Almanya, Yunan iflasına karşı hazırlık yapıyor
Alman federal hükümetinin Yunan devletinin iflas etmesi durumunda ne yapabileceği konusunda hazırlık içinde olduğu bildirildi. 'Bild' gazetesinin hükümet çevrelerinden güvenilir olarak belirttiği kişileri kaynak gösterdiği habere göre, somut danışma görüşmeleri yapılıyor.
Görüşmelerde, Yunan devletinin iflas etmesi halinde ülkedeki sermaye trafiğinin tamamen kontrol altına alınması gerektiği, ayrıca borçlarının silinmesinin de tartışıldığı bildirildi. Bu konularda Alman bürokratların Avrupa Merkez Bankası EZB çalışanları ile sıkı bir bilgi alışverişi içinde bulunduğu kaydedildi.

Alman federal hükümetinin somut bir planı bulunmuyor. Yunanistan'ın iflası durumunda özel kararlar alınması bekleniyor. Gazetenin haberinde, Federal Başbakan Angela Merkel'in de 30 Haziran'a kadar Yunanistan'ı kurtarmak için zamanın yetmediğini bildiği belirtildi. Federal hükümet sözcüsü, haber hakkında herhangi bir yorum yapmadı.

Daha önce Yunanistan'la kredi kurumları arasında Brüksel'de devam eden görüşmelerde Atina'ya baskı artırılmıştı. IMF, görüşmelerde büyük fikir farklılıkları bulunduğunu belirterek ani bir şekilde toplantıdan ekibini geri çekti.
Fakat AB'den yapılan açıklamada görüşmelerin olumlu geçtiği ve gelecek hafta, AB maliye bakanlarının da kabul edebileceği bir uzlaşmanın sağlanacağı bildirildi. AB Komisyon Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, bunun için kesinlikle politik irade gerektiğini vurguladı ve Yunanistan'la görüşmelerin teknik düzeyde devam edeceğini kaydetti.
AB Komisyonu, EZB ve IMF, Yunanistan'la bağlayıcı bir reform programı üzerinde görüşmeler yapıyorlar. Kredi kurumları, Yunanistan'ı iflastan kurtaracak 7,2 milyar Avro yardım kredisini vermek için, reform programını şart koşuyorlar. Yunanistan, 2010'dan bu yana şimdiye kadar 240 milyar Avro yardım kredisi aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya, Yunan iflasına karşı hazırlık yapıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN