Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YPG milisleri Rakka yolunda

Giriş Tarihi: 24.6.2015
YPG milisleri Rakka yolunda

Geçen hafta Tel Abyad'ı alan YPG, bu kez yönünü IŞİD'in geçtiğimiz yıl başkent ilan ettiği Rakka'ya çevirdi. ABD'nin hava desteği verdiği YPG, kente 50 km yaklaştı

Suriye'de ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinin hava desteğini arkalarına alan PKK bağlantılı PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin ilerleyişi sürüyor. Kısa bir süre önce Türkiye sınırında IŞİD'in kontrolünde olan Tel Abyad'ı ele geçiren YPG milisleri, yönünü Rakka'ya çevirdi. YPG güçleri, IŞİD militanlarının geçen yıl başkent ilan ettikleri Rakka'nın dışındaki önemli bir askeri üssü ele geçirdi. Koalisyon güçlerinin önceki gece bölgeye yönelik hava operasyonlarının ardından YPG milisleri, stratejik öneme sahip 93'üncü Tugay isimli üste kontrolü ele aldı. IŞİD militanları Rakka'nın 50 kilometre kuzeyinde bulunan üssü geçen yıl kontrol altına almıştı.

IŞİD MİLİTANLARI ÇEKİLDİ

Kürt yetkililer çatışmalarda çok sayıda IŞİD militanının öldürüldüğünü duyurdu. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SNHR) de ABD uçaklarının bölgeye yönelik hava operasyonlarında 26 IŞİD militanın öldüğünü aktardı. YPG güçlerinin, Rakka'nın kuzeyindeki Ayn İsa kasabasına kadar ilerledikleri kaydedilirken, Suriye'de muhaliflerin çatı yapılanması Burkan el-Fırat güçlerinin ise beldenin denetimini ele geçirdikleri bildirildi. SNHR'den yapılan açıklamada IŞİD militanlarının savunma mevzilerini geri çekerek, örgütün kalesi kabul edilen Rakka sınırlarına kadar getirdiği aktarıldı. YPG güçlerinin Rakka'nın merkezine doğru ilerleyip ilerlemeyeceği konusunda ise henüz bir bilgi verilmedi. Güvenlik uzmanlarına göre koalisyon uçakları her ne kadar yoğun bir destek verse de YPG güçlerinin Rakka'ya girmesi kısa vadede çok zor gözüküyor.

TÜRKMENLER TÜRKİYE'YE SIĞINDI
Suriye'nin Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesinde yaşayan yaklaşık 200 Türkmen, Türkiye'ye sığındı. Tel Abyad ilçesinin Hamam köyünde yaşayan Türkmenler, bölgenin kontrolünü elinde bulunduran PYD güçlerinin tehditleri sonucu köyü boşalttı. Türkmenlerden yaklaşık 700'ü doğu tarafına giderken, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 200 Suriyeli Türkmen, Akçakale'ye gelerek Türkiye'ye sığınma talebinde bulundu. Akçakale Emniyet Müdürlüğü kayıt bürosuna getirilen Türkmenlere sıcak yemek ikram edildi.

IŞİD VAHŞETE SINIR TANIMIYO
İnfaz görüntüleriyle dünyanın tepkisini çeken IŞİD, dün vahşet dolu bir video daha yayımladı. Örgüt, Irak'ın Ninova eyaletinde casus olduklarını öne sürdüğü 16 kişinin çeşitli yollarla infaz edildiği görüntüleri paylaştı. Videoda bir grup mahkumun demir bir kafesle suya batırılarak boğulduğu, bir grup mahkumun arabaya bindirilip roketle öldürüldüğü, bir grubun ise vücutlarına bağlanılan patlayıcılarla infaz edildiği görüldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YPG milisleri Rakka yolunda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN