Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Macaristan'a 42 bin kişilik yeni dalga

BM, Macaristan'ın 10 gün içinde 42 bin kişilik yeni bir sığınmacı akınıyla karşı karşıya kalacağı uyarısında bulundu. Avustralya ise 12 bin göçmeni kabul edeceğini açıkladı

Giriş Tarihi: 10.9.2015
Macaristan'a 42 bin kişilik yeni dalga
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) yetkilileri, Macaristan'ın 10 gün içinde 42 bin kişilik yeni bir sığınmacı grubuyla karşı karşıya kalacağı uyarısında bulundu. BMMYK yetkilisi Vincetn Cochetel, Budapeşte'de düzenlediği basın toplantısında, gelecek 10 günde Yunanistan'dan 30 bin, Makedonya'dan 7 bin ve Sırbistan'dan 5 bin sığınmacının Macaristan sınırına ulaşmasını beklediklerini söyledi. BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres de 508 milyon kişinin yaşadığı AB'nin yüz binlerce sığınmacıya kolaylıkla ev sahipliği yapabilecek kaynaklara sahip olduğunu vurguladı.
Avustralya Başbakanı Tony Abbott, Avustralya'nın Irak'tan sonra Suriye'deki DAEŞ hedeflerini de vuracağını ayrıca bölgede sığınmacı durumuna düşen 12 bin kişiyi ülkeye kabul edeceğini açıkladı. Abbott, sığınmacıların en muhtaç durumdaki azınlıklardan seçileceğini belirtti.
Avusturya ve Almanya'nın sınırlarını açmasının ardından bu ülkelerden Avrupa'nın farklı yerlerine doğru yola çıkan sığınmacılardan yaklaşık 200 kişilik ilk sığınmacı grubu Fransa'ya ulaştı. Fransa Mültecileri Koruma Ofisi'nden (OFPRA) yapılan açıklamada, Almanya'dan gelen 200 kişilik grubun Paris'in güneydoğusunda bulunan Champagne- Sur-Seine kasabasına vardığı belirtildi. Kızılhaç'tan yapılan yazılı açıklamada ise Almanya'dan yola çıkan yaklaşık 1000 sığınmacının 9-11 Eylül arasında Fransa'ya geleceği duyuruldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Macaristan'a 42 bin kişilik yeni dalga
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN