Türkiye'nin en iyi haber sitesi

30 bin yabancı DAEŞ'e katıldı

Giriş Tarihi: 28.9.2015
30 bin yabancı DAEŞ'e katıldı

ABD basınına göre alınan her türlü önleme rağmen DAEŞ'e katılan yabancı savaşçı sayısı son bir yıl içerisinde iki katına çıktı. Buna göre 100 ülkeden 30 bin kişi Suriye ve Irak'a savaşa gitti

ABD merkezli New York Times gazetesindeki habere göre Batı'nın tüm önlemlerine rağmen terör örgütü DAEŞ'e katılımın önüne geçilemedi. Gazetenin isimlerini açıklamadığı istihbarat ve kongre üyelerine dayandırdığı haberde 2011'den bu yana 100'den fazla ülkeden 30 bin yabancı savaşçının Suriye ve Irak'a gittiği belirtildi. Geçen yıl ise 80 ülkeden 15 bin yabancı savaşçının Suriye ve Irak'a gittiğinin bilindiği kaydedildi. Dolayısıyla ABD liderliğindeki koalisyonun hava saldırıları, sınır güvenliklerinin artırılması, istihbarat paylaşımlarının yapılması ve her ülkenin kendi içinde bir dizi önlemler almasına rağmen yabancı savaşçılar akınının 1 yıl içerisinde iki katına çıktığı bildirildi. Haberde ayrıca ABD liderliğindeki DAEŞ karşıtı uluslararası koalisyonun 10 binden fazla militanı öldürmesine rağmen radikal örgütlere katılımın bu denli yüksek olmasının da altı çizildi. Haberde yabancı savaşçıların ciddi bir kısmının Batı ülkelerinden gittiği kaydedildi. En az 250 ABD vatandaşının da Suriye ve Irak'a gittiği vurgulandı. Geçen yıl yaklaşık 100 ABD'linin radikal gruplara katıldığının bilindiği belirtildi.

AYDA 1000 MİLİTAN GİDİYOR

ABD'li istihbarat kaynaklarına göre yabancı savaşçıların neredeyse tamamı terör örgütü DAEŞ'e katıldı. Buna göre ayda binden fazla militanın DAEŞ saflarına katıldığı vurgulandı. New York Times'a konuşan güvenlik uzmanları, DAEŞ örgütünün özellikle sosyal medya üzerinden militan toplama noktasında hala çok aktif olduğunu söyledi. ABD Başkanı Barack Obama'nın Suriye politikalarının eleştirildiği haberde Washington yönetiminin ılımlı muhalifler yönelik 500 milyon dolarlık eğit-donat programının da büyük hüsran yarattığı kaydedildi. Haberde DAEŞ ile mücadelenin şimdiye kadar ABD'ye maliyetinin 3.8 milyar dolar olduğu hatırlatıldı. Geçtiğimiz hafta çıkan bir haberde ise Beşar Esad rejimi saflarında askerlerin dışında 150 ile 200 bin arasında milisin yer aldığı belirtilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
30 bin yabancı DAEŞ'e katıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN