Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çek Cumhuriyeti Norveç elçisini sınır dışı ediyor

Çek Cumhurbaşkanı Milos Zeman’ın isteği üzerine ülkedeki Norveç Büyükelçisi Siri Ellen Sletnerovou sınır dışı ediliyor. Çek Cumhurbaşkanı Zeman, Norveç’te yaşayan vatandaşı Eva Michalakova’nın çocuklarının Barnavernet(çocuk esirgeme kurumu) tarafından zorla elinden alınması ve verilmemesi üzerine bu kararı aldı.

Giriş Tarihi: 6.10.2015 17:43 Güncelleme Tarihi: 6.10.2015 17:44
Çek Cumhuriyeti Norveç elçisini sınır dışı ediyor
Milos Zeman uzun zamandan beri Norveç'te adeta çocuk istismarı kurumuna dönüşen Barnavernet'nin uygulamalarını Nazilerin Lebensborn projesine benzetiyor ve ülkeye ağır suçlamalarda bulunuyordu.

AVRUPA PARLAMENTOSU İNCELEME HEYETİ GÖNDERECEK

Türk çocukları dâhil tüm göçmenlerin, hatta kendi vatandaşlarının çocuklarını da bir bahaneyle ailelerinden koparan ve onlar üzerinden bir sermaye çarkı oluşturan Barnavernet dünya basınının da gündemine girdi. Geçtiğimiz aylarda Norveçli İnsan Hakları Savunucusu Marius Reikeras'ın girişimiyle Avrupa Parlamentosu'ndaki Çek milletvekili Tomas Zdechovsky konuyu gündeme taşıdı. Avrupa Parlamentosu Norveç'teki bu insan hakkı ihlalleri için ülkeye 2016 yılı başında 40 kişilik bir inceleme heyeti göndermeye karar verdi.Çek Cumhurbaşkanı Milos Zeman'ın sadece Norveç elçisini sınır dışı etmekle kalmayıp Barnavernet adlı kurumun mağdurlarına siyasi iltica hakkı tanıyacağını da açıkladı.

PARA CEZASI ÖDENMEZSE HAPİS YATACAK

Geçen Pazar günü ATV Avrupa'daki Avrupa'da Gündem programına telefonla bağlanan Tomas Zdechovsky, Norveç'i Avrupa'nın son komünist ülkesi olarak nitelendirdi. Programda konuk olan Norveçli, 40 yaşında Ken Joar Olsen, gözyaşları içinde kendisinin de bu kurumun mağduru olduğunu, kurum yurtlarında tecavüze uğradığını ve şimdi de kendi çocuğunun daha iki günlükken elinden alındığını anlattı. Mağdurların avukatı marius reikeras'a ise Norveç polisi tarafından bu çalışmaları yüzünden 2500 Euro para cezası verildi. Reikeras bu cezayı ödemediği takdirde bir yıl hapis yatacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çek Cumhuriyeti Norveç elçisini sınır dışı ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN