Rusya vurdukça Esad ilerliyor

Rusya'nın hava saldırılarından destek alan Şam rejimi muhaliflere yönelik saldırılarını artırdı. Esad ordusu, Hama ve Lazkiye'yi sağlama alabilmek için kritik önemdeki Gab Ovası'nı ele geçirmeye çalışıyor

Giriş Tarihi: 12.10.2015
Rusya vurdukça Esad ilerliyor
Şam rejimini ayakta tutabilmek için Suriye'de savaşa giren Rusya'nın operasyonları amacına ulaşıyor. Yaz başından beri muhalifler karşısında stratejik kayıplar veren Suriye ordusu, Rus hava saldırıları sayesinde Lazkiye ve Hama'da ilerlemeler kaydetmeye başladı. İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) ise Halep'te, uluslararası hukukun yasakladığı misket bombalarının kullanıldığını tespit etti. Bölgeden gelen son raporlara göre Rusya destekli Beşar Esad kuvvetleri, İdlib-Hama-Lazkiye vilayetlerinin kesişme noktasında bulunan Gab Ovası'nı ele geçirmeyi hedefliyor. Rejim kuvvetlerinin, Şam-Halep otobanının çevresinde ve Lazkiye'nin kuzeyinde ilerlemeler kaydettiği belirtiliyor. AFP haber ajansının Suriyeli bir askeri kaynağa dayandırdığı haberine göre rejimin kısa vadedeki hedefiyse "Muhaliflerin elindeki İdlib ile rejimin kalesi olarak bilinen Hama ve Lazkiye arasındaki bağlantıyı kesmek". Orta vadedeyse, İdlib'deki stratejik Cisr el Şuğur kasabasının ele geçirilmesi planlanıyor. Muhalif grupların oluşturduğu Fetih Ordusu, bu kasabayı ordunun elinden almıştı.

MİSKET BOMBASI İDDİASI
HRW'nin dün açıkladığı rapora göre Halep'in Kafr Halep bölgesinde, 4 Ekim'deki saldırılarda misket bombası kullanıldı. Misket bombalarının, doğrudan Rus uçakları tarafından mı, yoksa rejim tarafından mı kullanıldığı belirlenemedi, fakat uluslararası hukukun yasakladığı bu silahın kullanımına derhal son verilmesi çağrısı yapıldı. Misket bombaları, içindeki parça tesirli bombalar dolayısıyla geniş bir alanı tahrip etmesiyle biliniyor.
'BAĞDADİ AĞIR YARALI' İDİASI
Irak ordusu, terör örgütü DAEŞ'in lideri Ebubekir el Bağdadi'nin konvoyunu vurduklarını duyurdu. Açıklamada "DAEŞ komutanlarıyla toplantı yapmak için Kerabla'ya yol aldığı sırada Bağdadi'nin konvoyu bombalandı" ifadeleri yer aldı. Teröristerin çok sayıda kayıp verdiği, ancak Bağdadi'nin ölenler arasında olmadığı belirtildi. DAEŞ'e karşı savaşan Sünni Sahya Güçleri Komutanı Aşur el Mıhelawi ise Bağdadi'nin saldırıda ağır yaralandığını ve tedavi için Suriye'ye götürüldüğü iddia etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya vurdukça Esad ilerliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN