YPG, Suriye'de savaş suçu işledi

Uluslararası Af Örgütü, terör örgütü PKK'nın Suriye'de faaliyet gösteren kolu olan YPG'nin, savaş suçu işlediğini ortaya çıkardı. Raporda, YPG militanlarının evlerini yıkarak Türkmen ve Arapları göçe zorladığı belirtildi

Giriş Tarihi: 14.10.2015
YPG, Suriye'de savaş suçu işledi
Uluslararası Af Örgütü, terör örgütü PKK'nın Suriye topraklarında faaliyet gösteren kolu YPG'nin, Türkmen ve Arap köylerinde "savaş suçu işlediğini" duyurdu. ABD merkezli kurumun raporunda, çoğu Türkmen ve Arap olan bölge sakinlerinin göçe zorlandığı belirtildi. Köylerin tamamen yok edildiği, halkın sindirme politiklarıyla karşı karşıya bırakıldığı vurgulandı. PKK'yla aynı üst yapıya bağlı olan YPG militanlarının, köylüleri "Burayı terketmezseniz 24 saat içinde hepinizi kurşuna dizeriz" şeklinde tehdit ettiği aktarıldı. "Gidecek Yerimiz Yoktu" başlıklı rapora göre, bu yaz başında Suriye'nin kuzeyindeki 14 köy ve ilçe incelendi, olaylardan doğrudan etkilenen 37 kişiyle röportaj yapıldı. Haziran 2014'te 225 hanesi bulunan Hüseyniye köyünün, YPG tarafından bir yıl içinde neredeyse haritadan silindiği belirtildi. Haziran 2015'te Hüseyniye'de sadece 14 hanenin sağlam kaldığı aktarıldı. Ceylanpınar ilçesinin hemen karşısındaki Resulayn kasabasında yaşayan Ahmed isimli bir kişinin "PKK, oğlumu 15 gün rehin tuttu. Bu olaydan sonra evimize dönemedik. Ama komşularımızdan öğrendik ki PKK evimize ve dükkânlarımıza el koymuş" ifadeleri de aktarıldı. Bir diğer bölge sakininin "Bizi evden çıkardılar, buldozerler getirdiler, tüm köy yerle bir olana kadar evleri tek tek yıktılar. Eğer buradan gitmezsek, ABD'li koalisyona bizim terörist olduğumuzu söyleyeceklerini; uçakların bizi ve ailelerimizi vuracağını söylediler" cümleleri de raporda yeraldı. Uluslararası Af Örgütü yetkilisi Lama Fakih, "Sivillerin evlerini kasıtlı şekilde yıkan, köylerin tamamını yakan YPG, uluslararası insanî hukuku yüzsüzce küçümsüyor. Bu, savaş suçları işlediği anlamına geliyor. YPG, bir an önce sivillerin evlerini yıkmaya son vermeli" ifadelerini kullandı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, iddiaları ciddiye aldıklarını belirterek, "Suçlamaları yakından inceleyeceğiz" dedi.

"PYD VE YPG TERÖR ÖRGÜTÜDÜR"

RAPOR, ANKARA'YI DOĞRULADI
Temmuz ayında binlerce kişi, raporda bahsedilen bölgelerden Türkiye'ya göçmek zorunda kalmıştı. Uluslararası Af Örgütü'nün raporu, Ankara'nın "YPG, Suriye'nin kuzeyinde etnik temizlik uyguluyor" görüşünü de doğrular nitelikte bilgiler içeriyor.

"DAEŞ'İN KALBİNE OPERASYON"
Suriye'nin kuzeyinde PYD ve çeşitli muhalif grupların ittifakıyla kurulduğu açıklanan Demokratik Suriye Ordusu'nun, ABD öncülüğündeki koalisyonun desteğiyle Rakka'yı DAEŞ'in elinden almak için operasyona başlayacağı bildirildi. Açıklamada, 50 bin Kürt ve Arap savaşçının yer aldığı birliklerin, DAEŞ'in başkent ilan ettiği Rakka şehrine saldıracağı belirtildi.

AMERİKA'DAN YPG'YE 27 KONTEYNER SİLAH

"KÜRTLERİ YERLEŞTİRDİLER"
YPG'nin Kobani ve Tel Abyad'a girmesinin ardından bölgede etnik bir temizliğe başladığını belirten Fatih Sultan Mehmet Tugayı Sözcüsü Muhammed Şıhlı, "YPG'nin kontrolü altında bulunan bölgelerde Türkmen ve Arap nüfus zorla tahliye edildi. Evlerini bırakmak istemeyenler öldürüldü. Boşaltılan köylere Şırnak Cizre'den ve diğer kantonlarından Kürtleri getirip yerleştirdiler. Biz yapılanların savaş suçu olduğunu, YPG'nin etnik temizlik uyguladığını aylardır söylüyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YPG, Suriye'de savaş suçu işledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN