Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'daki barış süreci

Giriş Tarihi: 29.1.2016 12:01 Güncelleme Tarihi: 29.1.2016 12:02
Kolombiya'daki barış süreci

Devlet Başkanı , ABD yönetimine yaptığı çağrıda Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri'nin () terör listesinden çıkarılmasını istedi.

Santos, ABD'ye yapacağı ziyaret kapsamında 4 Şubat'ta ABD Başkanı Barack Obama ile yapacağı görüşme öncesinde, Associated Press'e verdiği özel röportajda, Kolombiya'da hükümetle FARC arasında yürütülen barış görüşmeleri çerçevesinde Washington'dan FARC'ın terör listesinden çıkarılmasını talep etti.

Santos, ayrıca ABD yönetiminden çoğu barış görüşmelerine katılan 'ın bazı komutanları hakkındaki uyuşturucu suçlarından tutuklama emirlerinin askıya alınmasını istedi.

Latin Amerika'daki birçok ülke gibi 'nın da ekonomik olarak zor bir dönemden geçtiğini dile getiren Santos, ABD tarafından ülkesine sağlanan yardımların devam etmesi konusunda iyimser olduğunu dile getirdi.Santos'un 4 Şubat'ta Beyaz Saray'da "çalışma ziyareti" kapsamında Obama ile görüşmesi bekleniyor.

FARC'ın Kolombiya'da 1964'te başlattığı silahlı mücadelede 220 bin kişi yaşamını yitirdi, 5 milyon kişi yerlerinden oldu. FARC ile hükümet arasındaki barış görüşmeleri Kasım 2012'de Havana'da başladı.

Kolombiya Devlet Başkanı , eylül ayında, FARC ile yürütülen barış görüşmelerinde nihai anlaşmanın imzalanması için karara varıldığını ve barış görüşmelerinin 6 ay içinde sonuçlanacağını açıklamıştı.

Barış görüşmelerinde mağdurların hakları, arazi hakları, isyancıların siyasi katılımı ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele olmak üzere 4 ana unsurda anlaşmaya varılmıştı.

Kolombiya hükümeti ile FARC, ateşkes ve silah bırakma sürecinin denetlenmesi için BM'den gözlemci talebinde bulunma konusunda anlaşmıştı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi barış görüşmeleri ve ateşkesi gözlemek için bu ülkeye BM misyonu kurulması kararını kabul etmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kolombiya'daki barış süreci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN