Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD: politikamızda değişiklik yok

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü , " politikamızda herhangi bir değişiklik yok. Fakat 'yı yabancı bir terör örgütü olarak görüyoruz ve Türkiye halkına karşı gerçekleştirdikleri terör saldırılarını sonlandırmalarını umuyoruz" dedi.

Giriş Tarihi: 10.2.2016 00:45 Güncelleme Tarihi: 10.2.2016 00:55
ABD: PYD politikamızda değişiklik yok
Kirby, günlük basın toplantısında, 'de sivillerin Rus saldırıları sonucunda evlerini terk etmek zorunda kalmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Rusya'nın askeri müdahalelerinin Suriye'de gerginliği artırdığını ve siyasal çözüm arayışlarını zora soktuğunu belirten Kirby, bu müdahaleler sonucunda daha fazla yabancı savaşçının bölgeye geldiğini ve hatta yabancı savaşçıların Rus topraklarına gidebileceğini söyledi. Kirby, "Eminim ki bu kendi çıkarlarına hizmet etmez" şeklinde konuştu.

Rusya'nın Suriye'deki askeri müdahaleleri sonucunda on binlerce Suriyeli sivilin evlerini terk etmek zorunda kalarak Türkiye sınırlarına gelmesinde Rusya'nın sorumluluğu bulunduğuna işaret eden Kirby, "Eğer Rusya muhalif grupları, sivilleri ve sivil bölgeleri bombalamasa her şey daha az kötü olacak" ifadesini kullandı.

"GÜVENLİ BÖLGE GÜNDEMİMİZDE YOK"

On binlerce sivilin Türkiye sınırında olduğu ve daha fazlasının da bölgeye gelebileceği yönünde değerlendirmeler yapan Kirby, "Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturulması söz konusu mu?" şeklindeki soru üzerine, bu konunun koalisyon ülkeleri arasında sık sık gündeme geldiğini ve ileride de geleceğini kaydetti.

Kirby, "Bu konuda şu anda herhangi bir karar yok ve liderler ve Pentagon komutanlarının işaret ettiği gibi, bu plan gerçekleşmeden halledilmesi gereken bazı hususlar var. Fakat şu anda böyle bir karar alınmış değil" değerlendirmesinde bulundu.

Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge tartışmalarının tamamen rafa kaldırılmadığını ve gerekirse ABD'nin bu bölgenin oluşumunu sağlayabileceğini ifade eden Kirby, "Kesinlikle yapabilir fakat bir bedeli var. Sadece paradan bahsetmiyorum, riskleri var ve biz bunun etkili ve kalıcı bir çözüm olduğunu düşünmüyoruz" dedi.

" POL��TİKAMIZDA DEĞİŞİKLİLİK YOK"

Sözcü Kirby, "PYD'yi hala bir terör örgütü olarak değerlendirmiyor musunuz?" şeklindeki soru üzerine, "Doğru. Bu konudaki politikamızda herhangi bir değişiklik yok. Fakat 'yı yabancı bir terör örgütü olarak görüyoruz ve Türkiye halkına karşı gerçekleştirdikleri terör saldırılarını sonlandırmalarını umuyoruz" diye konuştu.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass'ın Dışişleri Bakanlığına çağrıldığını doğrulayan Kirby, görüşmenin içeriği hakkında bilgi vermedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD: PYD politikamızda değişiklik yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN