Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, 'i u lamaya hazırlanıyor

İngiliz i, kamu kaynağı kullanan kuruluşların ürünlerini etmesini lamaya hazırlanıyor.

Giriş Tarihi: 15.2.2016 16:19 Güncelleme Tarihi: 15.2.2016 16:20
İngiltere, İsrail'i boykotu yasaklamaya hazırlanıyor

İlk defa geçen yılın ekim ayında gündeme gelen lama planının, Devlet Bakanı Matthew Hancock'un bu hafta 'e yapacağı ziyarette açıklanması bekleniyor.

İsrail'in Filistin topraklarındaki yasa dışı yerleşimlerinde üretilen mallara yönelik ların "sert biçimde cezalandırılacağını" söyleyen Hancock, yasağın gerekçesini de bu tür boykotların "toplumlar arası ilişkilere zarar vermesi" ve "Yahudi karşıtlığını körüklemesi" olarak açıkladı.

Bu kapsamda İngiliz yönetimi, belediyeler ve üniversiteler gibi kamu kaynağı kullanan kuruluşların İsrail'in Filistin topraklarındaki yerleşimlerinden ithal edilen ürünleri boykot edilmesini yasaklayacak.

İsrail mallarının yanı sıra silah, fosil yakıt ve tütün ürünleri ticareti yapan firmalara karşı başlatılan boykotları da içerecek olan yasak, 'de İsrail ürünlerini boykot eden bazı üniversite öğrenci birliklerini de kapsayacak.

"YEREL DEMOKRASİYE SALDIRI"

Ana muhalefetteki İşçi Partisi ise in yasak kararını eleştirdi.Partiden yapılan açıklamada, hükümetin planı "yerel demokrasiye saldırı" şeklinde nitelendirilerek, "İnsanlar, merkezi hükümetten bağımsız karar verebilecek temsilciler seçme hakkına sahiptir. Bu, yatırım ve ihale kararlarını ahlak ve insan hakları gerekçelerine dayanarak vermeyi de içerir" ifadesi kullanıldı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI TAVSİYESİ İLE ÇELİŞİYOR

Yasak, İngiltere Dışişleri Bakanlığının İsrail yerleşimleri ile ticaret konusundaki tavsiyesiyle de çelişiyor.

İsrail'in Filistin'deki yerleşimlerinin uluslararası hukuka göre işgal toprağı sayıldığı ve İsrail'in meşru parçası olmadığı hatırlatılan bakanlık tavsiyesinde, bu bölgeler ile yapılacak ticari ilişkilerin yasal ve ekonomik riskleri beraberinde getireceği uyarısında bulunuluyor.

Dışişleri tavsiyesinde, "Avrupa Birliği vatandaşları ve şirketleri de İsrail'in Filistin'deki yerleşimleri ile ekonomik ve mali ilişkiye girmelerinin kendi şöhretleriyle ilgili sonuçlarının farkında olmalıdır" ifadesi de yer alıyor.

İngiltere'de bazı belediyeler 2014'te Filistin'deki yasa dışı yerleşimlerde üretilen malları boykot kararı almıştı. Aynı yıl İskoçya hükümeti de belediyelere, İsrail yerleşimleri ile ticaret ve yatırım ilişkilerini sınırlanması tavsiyesinde bulunmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiltere, İsrail'i boykotu yasaklamaya hazırlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN