'e girecek

, 'nin ardından Riyad ve Tahran arasında savaşa dönüşen 'e girme hazırlığı yapıyor. dini lideri Hamaney'in danışmanı Ali Ekber Velayeti, Rusya'nın desteğiyle Yemen'e müdahale edeceklerini duyurdu. İki ülkenin hedefinde da var.

Giriş Tarihi: 22.2.2016 05:56 Güncelleme Tarihi: 22.2.2016 07:19
Rusya Yemen'e girecek
dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in başdanışmanı Ali Ekber Velayeti ile işbirliğine devam edeceklerini ve 'de de Rusya desteği ile müdahale edeceklerini söyledi. El-Arabiya haber sitesinin haberine göre İran radyo ve televizyonuna bağlı İranlı Gazeteciler Kulübü Ajansına açıklama yapan Velayeti "İran ve Rusya arasında daha önce görülmemiş bir işbirliği var. Bu işbirliği sadece ile sınırlı kalmayacak, Irak, ve Yemen'de de sürecek" ifadelerini kullandı. Velayeti, Rusya'nın Esad'ın düşmemesi için yaptığı hava saldırılarını da savundu.

Velayeti ay başında Moskova'ya gerçekleştirdiği ziyaret esnasında gazetecilerin "İran, Rusya, Suriye ve arasında bir ittifak oluşturulmasının mümkün olup olmadığı" yönündeki sorusunu, "Elbette, ideal olan bu. İran bölgesel meselelerde Rusya'yla stratejik bir işbirliği yürütüyor. Böyle bir ittifak oluşturulması için gereken ön koşullar hazırlanmış durumda" diyerek cevaplamıştı.

RUSYA'DAN KÜSTAH TÜRKİYE AÇIKLAMASI

RİYAD TAHRAN ÇATIŞMASI


Riyad yönetimi, Tahran'ı isyancı Husilere silah, para ve savaşçı desteği vermekle suçlarken, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi de "İran'ın ülkesinin içişlerine müdahalesinin belgeli olduğunu ve bunun yeni bir durum olmadığını" belirtmişti.

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin İran destekli Şii Ensarullah Hareketi'nin (Husiler) ülkesindeki ilerleyişinin durdurulması için yaptığı çağrı üzerine, Suudi Arabistan öncülüğündeki Körfez ülkelerinden oluşan koalisyon güçleri 26 Mart'ta "Kararlılık Fırtınası" adı verilen operasyon başlatmıştı.

RUS YIKIMI MASADA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "övgülerin en büyüğünü hak ettiğini" iddia ettiği Suriye'de Esad'ın yanında savaşan Rus güçlerinin, Yemen'de İran destekli Husiler'in yanında yer alması, ülkede Suriye'dekine benzer bir yıkıma hizmet edecek. İran ve Hizbullah'ın yoğun askeri desteğine rağmen sahada kaybeden Esad, 30 Eylül'den bu yana devam eden Rus hava saldırıları ve askeri desteğiyle direnişi kırabildi. Suriye'de 30 Eylül'den bugüne misket ve güdümsüz bombaları kullandığı hava saldırılarında okul, hastane ve cami gibi çok sayıda sivil yerleşim alanlarını vuran Rusya, 2 binin üzerinde sivili katlederek rejim güçlerine alan açtı.

Yemen'de Suudi Arabistan liderliğindeki uluslararası koalisyonun desteğini alan Cumhurbaşkanı Hadi'ye karşı savaşan İran destekli Şii Husilerin olası bir Rusya desteği ile savaşın seyrini değiştirme ihtimali mümkün. Moskova yönetiminin, Suriye'de Esad rejimine verdiği yoğun destekten sonra Yemen'de de İran'la işbirliği yapması, 2011'den beri devam eden Suriye'deki iç savaşın benzeri bir senaryoya hizmet edebilir.

Kaynak: Yeni Şafak
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya Yemen'e girecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN