Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TİKA’dan Kabil’deki askeri liseye yardım

Giriş Tarihi: 9.5.2016 09:05
TİKA’dan Kabil’deki askeri liseye yardım

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), ’ın başkenti Kabil’de 80 yıl önce Mustafa Kemal ’ün emri ile kurulan askeri liseye Türkçe sınıfı ile fizik, kimya ve biyoloji laboratuvarları kurdu.

TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin yaptığı açıklamada, Kabil askeri lisesinin bin 500 öğrencisinin modern eğitim alması için fizik, kimya ve biyoloji laboratuvarları kurduklarını ve bugün askeri lise yetkililerine teslim ettiklerini söyledi.

Kabil askeri lisesinin 338 öğrencisinin 'da bulunan Türk askeri ve TİKA'nın ortak projesi kapsamında Türkçe dersi aldığını dile getiren Şahin, "Kabil askeri lisesi öğrencilerinin modern bir ortamda Türkçe dersi alması için güzel bir Türkçe sınıfı da kurduk: Türkçe dersi alan 338 öğrencinin sayısı gelecek aylarda inşallah daha da artacak." dedi.

Şahin, Kabil askeri lisesinde eğitim gören öğrencilerin Türkçe dilini artan oranda tercih ettiğini ve eğitimlerini 'de sürdürmek istediklerini ifade etti.

Kabil Askeri Lisesi Komutanı Hayer Muhammed Havri de, TİKA tarafından kurulan kimya, fizik ve biyoloji laboratuvarları ve Türkçe sınıfı sayesinde öğrencilerin daha modern ve iyi şartlarda eğitim alabileceklerini belirtti.

1930'lu yıllarda Mustafa Kemal 'ün emri ile kurulan Kabil askeri lisesi, Afganistan'daki iç savaşlarda harabeye dönüşmüş ve 13 yıl önce TİKA tarafından tekrar inşa edilmişti. TİKA, geçen 13 yılda Kabil askeri lisesine katkıda bulunmayı sürdürmüştü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TİKA’dan Kabil’deki askeri liseye yardım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN