Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da Cemile tepkisi

Kırımlı şarkıcı Cemile'nin Eurovısıon'da birinci olması 'da büyük sevinç yarattı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Cemile'yi telefonla arayarak kutladı. ise çok tepkili. Şarkının sözlerinin Rus düşmanlığı içerdiğini ileri süren 'nın, önümüzdeki yıl yarışmayı boykot edeceği konuşuluyor.

Giriş Tarihi: 17.5.2016 10:43 Güncelleme Tarihi: 17.5.2016 10:44
Rusya'da Cemile tepkisi

Eurovision şarkı yarışmasında 'ya birincilik getiren bu şarkı 'nın tepkisine neden oldu. , Kırımlı şarkıcı Cemile'nin, Kırım Tatarları'nın sürgününü anlatan şarkısıyla yakaladığı zaferin politik olduğunu düşünüyor.

Rus yetkilier Ukrayna'nın şarkısında açıkça Rus karşıtlığı yapıldığını iddia ederek, Eurovision kurallarının ihlal edildiğini öne sürüyor. 2014'te Ukrayna kontrolündeki Kırım'ı işgal eden Rusya'nın yarışmayı gelecek yıl boykot edebileceği belirtiliyor. Ukrayna'daysa Cemile'nin zaferi büyük bir sevinçle karşılandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Cemile'yi telefonla arayarak kutladı. Cemile'nin tebrik telefonu ile duygulandığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkürlerini ilettiği belirtildi.

ERDOĞAN'DAN EUROVİSİON BİRİNCİSİ JAMALA'YA TEBRİK TELEFONU

Cemile "1944" adlı şarkısını, İkinci Dünya Savaşı'nda Sovyet lider Stalin tarafından Almanlarla işbirliği yaptıkları gerekçesiyle sürülen Tatarlar'dan olan büyük babaannesinin anlattığı anılardan esinlenerek yazdığını söylüyor. 1944 ile 1947 arasında büyük bölümü Özbekistan'a olmak üzere 200 bin Tatar, Stalin'in emriyle Kırım'dan sürgün edilmişti. 1980'li yıllara kadar Tatarlar'ın yurtlarına dönmesine izin verilmedi.

EUROVİSİON BİRİNCİSİ JAMALA'YA UKRAYNA HALK SANATÇISI UNVANI
Kırımlı şarkıcı Cemile ise politik bir insan olmadığını vurgulayuyor, "Politikacılar değişir, müzik hep aynı kalır. Ben sadece büyük babaannemin hikâyesini anlattım. İnsanlara bu acıyı hatırlatıp düşünmelerini istedim" diyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'da Cemile tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN