Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi' açıldı

Ankara'da Emine Erdoğan himayesinde 'Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi' açıldı.

Giriş Tarihi: 25.5.2016 16:28 Son Güncelleme: 25.5.2016 17:50 ABONE OL
'Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi' açıldı

Cumhurbaşkanı'nın eşi Emine Erdoğan, himayesinde gerçekleştirilen 'Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi Projesi'nin açılışına katıldı. Ankara'nın tarihi semti Hamamönü'nde, Dışişleri Bakanlığı'nın koordinasyonu, MÜSİAD, TİKA, THY ve Bem-bir-sen gibi kuruluşların katkılarıyla gerçekleştirilen proje, Afrika Birliği'nin kuruluş günü olan 25 Mayıs'ta hayata geçirildi. Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi'nin açılışına Burundi, Somali, Etiyopya, Nijerya, Gine, Mali, Uganda, Gana, Gambiya gibi bazı Afrika ülkelerinin devlet başkanlarının eşleri ve bakan düzeyinde temsilciler katıldı.

Hamamarkası Meydanı'nda gerçekleştirilen programda Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, Afrika Kıtası Ülkeleri Birliği (ASHOM) Başkanı Fozia Djama Oudine, Nijerya Devlet Başkanı Yardımcısı eşi Oludolapo Olutosin Osinbajo, Uganda Başbakanı'nın eşi Jocelyn Rugunda, Etiyopya Başbakanı Eşi Roman Tesfaye, Mali Devlet Başkanı eşi Keita Aminata Maiga birer konuşma yaptı. Türkiye'de eğitim gören Afrikalı öğrencilerden Aneximenes Pereira konuşma yaparak, Salihat Mohammed Abebe ise, Sezai Karakoç'un 'Ey Sevgili' adlı şiirini okuyarak programa katkı sundu.

Programın son konuşmacısı ve ev sahibi olarak kürsüye çıkan Emine Erdoğan, terörle mücadele sırasında Van'da şehit olan askerlere rahmet dileyerek sözlerine başladı. Şehitlerin yakınlarına ve tüm Türkiye'ye başsağlığı diledi.

Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi'nin projelendirme aşamalarını ve Türkiye'nin Afrika'ya bakışını anlattığı konuşmasında, Afrika Evi'nin kalplerin buluştuğu bir gönül köprüsü işlevi göreceğini söyledi. Cumhurbaşkanı'na refakaten gittiği Afrika seyahatlerinde, kadın ve çocuk alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ettiğini, sorunlarını dinlediğini ifade etti. Kadınların el emeği ürünlerinin, hakettiği değerin altında ihraç edilerek, batılı ülkelerde pahalı butiklerde satıldığını öğrendiğini söyledi. Bunun üzerine Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi projesini adil bir pazar anlayışıyla planladıklarını ifade etti. Kar amacı gütmeksizin yapılacak satıştan elde edilecek gelirin Afrikalı kadınlara döneceğinin altını çizdi. 'Afrika Evi, din, dil, ırk ayrımı yapmadan tüm kadınların sorunlarına duyarlılığımızın ifadesidir, kardeşliğimizin nişanesidir.' dedi. Afrika Evi'nin aynı zamanda bir kültür evi olarak tasarlandığını, Afrikalı öğrencilerin ve misyonların burada buluşup, kültürel etkinlikler düzenleyebileceklerinin altını çizdi. Projeye emek veren herkese teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından Emine Erdoğan, davetlilerle birlikte 19.yy. sivil mimarisine uygun yapılan bir Ankara konağında, Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi'nin açılışını gerçekleştirdi.

Açılış sırasında davetlilere Afrika mutfağından yiyecekler ve şerbetler ikram edildi. Açılışa Ankara protokolünün yanısıra, milletvekileri, bakan eşleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, büyükelçiler ve eşleri ile medya mensupları katıldı.

ARKADAŞINA GÖNDER
'Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi' açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA