Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meclisi 1915 'Sözde Ermeni Tasarısını' kabul etti

'da Federal Meclis sözde soykırım iddialarını tanıyan bir tasarıya onay verdi. Tasarıda 1 çekimser ve 150'den fazla evet oyu var. Başbakanı Angela Merkel, Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel ve Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier programları nedeniyle oylamaya katılmadı.

Giriş Tarihi: 2.6.2016 13:36 Güncelleme Tarihi: 2.6.2016 17:18
Almanya Meclisi 1915 'Sözde Ermeni Tasarısını' kabul etti

Alman Federal Meclisi (Bundestag), Ermenilerin 1915 olaylarıyla ilgili iddialarını "soykırım" olarak tanımlayan karar tasarısını kabul etti. Başbakanı Angela Merkel, Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel ve Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier programları nedeniyle oylamaya katılmadı. Sözde soykırım tasarısı oy çokluğuyla alındı. Oylamada 1 çekimser, 1 hayır oyu, 150'den fazla evet oyu çıktı.

TEK RET OYU VEREN ALMAN VEKİL KONUŞTU

SÖZDE 'SOYKIRIMI' TANIYAN ÜLKELER

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ALMANYA'NIN SKANDAL KARARINA İLK TEPKİ

İktidardaki Hıristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ile muhalefetteki Yeşiller'in "1915-1916 yıllarında Osmanlı İmparatorluğu'nda Ermenilere ve diğer Hıristiyan azınlıklara uygulanan soykırımın hatırlanması ve anılması" başlıklı karar tasarısının görüşmelerine TSİ 12.25 sularında başladı.

Alman Meclisi 1915 tasarısını kabul etti

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE BAŞBAKAN YILDIRIM'IN UYARILARINA RAĞMEN TASARI KABUL EDİLDİ

Parlamentosu'nda bugün oylanan 1915 olayları sözde Ermeni Soykırımı olarak tanıyan tasarı kabul edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın konu ile ilgili bütün uyarılarına rağmen Alman Parlamentosu tasarıyı kabul etti.

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM: BÖYLE BİR OYLAMA YOK. SAÇMA SAPAN BİR OYLAMA

ERDOĞAN, MERKEL'E KAYGILARINI İLETTİ

NUMAN KURTULMUŞ : TÜRKİYE İÇİN BU KARAR YOK HÜKMÜNDEDİR

MERKEL'DEN 'ERMENİ SOYKIRIMI' KARARINA İLİŞKİN İLK AÇIKLAMA

BENDE TEHCİR EDİLEN BİR AİLENİN TORUNUYUM

Ak Parti MKYK Üyesi Markar Esayan; bu karar kanun değil. Fedaral meclisin bu kararı gündeme geliş biçimi şüpheli bir durum. Çünkü geçen sene 1915 tehcirinin 100. yıldönümünde bu kadar gündeme gelmişti ancak sanırım o dönemin konjüktürel durumundan dolayı ileri atılmştı. Bu bile bu meselenin araçsallaştırıldığını gösteren bir durum. Tabi süreç değişti. AB sürecinde bizden istenen dayatmalara karşı çıkmaya başladı ve konjüktür değişti. Bu tabi iyi niyet göstergesi değil. Bende tehcir edilen ailelerden birinin torunuyum. Bu konuya vicdani ve ahlaki açıdan bakılan bir süreç varken bugünde bu parlamento kararlarının Ermenileri ilgilendirmediğini belirtmek istiyorum.

AK Parti İstanbul Milletvekili Markar Eseyan "Olay baskı aracı olarak kullanılıyor"

AK PARTİ İSTANBUL MİLLETVEKİLİ METİN KÜLÜNK: BİR HAİNİN RUH DÜNYASININ EN GÜZEL DELİLİ

AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Türkiye düşmanlarının birleşerek eylem yaptığı Federal Meclisi'nin önünde sözde soykırım yasa tasarısı ile ilgili A Haber'e değerlendirmelerde bulundu. Sözde soykırın yasa tasarısının savunucusu Çerkes asıllı Alman milletvekili Cem Özdemir'in davranışlarını için Çerkes tarihinin yüz karası olan bir hain psikolojisi görüyoruz" dedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk,"Bir hainin ruh dünyasının en güzel delili"

ALMANYA'NIN SOYKIRIM KARARINA İLİŞKİN TÜRKİYE'DEN İLK AÇIKLAMA

Alman parlamentosunun 1915 olaylarına 'soykırım' demesinin ardından Türkiye'den ilk tepki geldi. Alman parlamentosunda, 1915 olaylarını 'soykırım' olarak niteleyen tasarının kabul edilmesinin ardından Türkiye'den ilk açıklama geldi. Reuters'ın haberine göre AK Parti Sözcüsü Yasin Aktay, söz konusu tasarının Alman vekiller tarafından kabul edilmesinin, Berlin ile Ankara arasındaki ilişkilere ciddi şekilde zarar verdiğini söyledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay,"Trajikomik bir durum"

AK PARTİ GRUBU KABUL EDİLEN TASARIYI KINAMA TEKLİFİNİ MECLİS'E GÖNDERECEK

AK Parti Grubu'nun, Almanya'nın 1915 olaylarını soykırım olarak tanımasını ortak bildiriyle kınamak için Meclis'e teklif vereceği öğrenildi. TBMM Almanya'ya karşı ortak bildiri yayınlamaya hazırlanıyor.

SKANDAL TASARIDA CEM ÖZDEMİR'İN DE İMZASI VAR

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya Meclisi 1915 'Sözde Ermeni Tasarısını' kabul etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN