'Türk tarihi bir soykırım yalanıyla lekelenemez'

'daki Türkler 1915 tasarısına karşı tek yürek oldu. 'da yaşayan binlerce Türk, Federal Meclis'te (Bundestag) bugün oylanacak 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarıyla ilgili tasarıyı başkent Berlin'de protesto etti.

Giriş Tarihi: 2.6.2016 16:18
'Türk tarihi bir soykırım yalanıyla lekelenemez'

Türk-Alman Dayanışma Platformu tarafından Bundestag'a 100 metre mesafedeki tarihi Brandenburg Kapısı (Brandenburger Tor) önünde düzenlenen gösteriye yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Gösteride Türk, Alman ve Azerbaycan bayrakları ile "Tarih tarihçilere bırakılmalı", "Bundestag Avrupa hukukuna saygı göster", "Soykırım yalanına hayır", "Parlamentolar yetkili değil", "Şehitler ölmez vatan bölmez" yazılı döviz ve pankartlar taşındı. Söz konusu tasarının Bundestag'tan geçmemesi çağrısında bulunan göstericiler, "Biz 'yız", "Şehitler ölmez vatan bölünmez" ve "Biz bu yalanı kabul etmiyoruz" sloganları attı.

"TÜRK TARİHİ BİR SOYKIRIM YALANIYLA LEKELENEMEZ"

Gösteride konuşma yapan "Barış İçin Diyalog Derneği" Başkanı Ali Söylemezoğlu, Türk tarihinin bir soykırım yalanıyla lekelenemeyeceğini belirterek, "Tarihimizde soykırım yoktur. Bunu burada açık ve seçik bir şekilde anlatmak istiyoruz" dedi. Milletvekillerinin gerçekleri öğrenmek istemediğini veya bunları bilip gizlediğini belirten Söylemezoğlu, "Türkiye bugün öncesinden daha çok güçlü. Vatanımızın daha güçlü olması için çabalamamız lazım. Zayıf isen haklarını savunamazsın. Sadece güçlüler haklarını savunur. Bundan dolayı özellikle çocuklarımızı eğitmemiz lazım." dedi. Söylemezoğlu, Avrupa'nın, güçlü bir ülke olan Türkiye'nin yardımı olmadan problemlerini çözemeyeceğini dile getirerek, "Avrupa ve 'nın Türkiye ile iş birliğine ihtiyacı var. Aksi takdirde bulundukları krizden çıkamazlar. Bundan dolayı biz 'nın Türkiye ile omuz omuza çalışmasını istiyoruz. Bu Almanya ve Türkiye için iyi olur." ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Türk tarihi bir soykırım yalanıyla lekelenemez'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN