Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Münbiç Operasyonu sürerken, DAEŞ 800 sivil Kürt'ü kaçırdı

'nin kuzeyinde DAEŞ'in önemli merkezlerinden Münbiç'in DAEŞ'ten geri alınması için Demokratik Güçleri'nin başlattığı operasyon sürerken, DAEŞ'in Münbiç, Bab, Cerablus ve Ezaz bölgelerinden yaklaşık 800 sivil Kürt'ü kaçırdığı belirtildi. Kaçırılanların çatışmalarda canlı kalkan olarak kullanıldığı belirtilirken, Demokrat Suriye Meclisi (MSD) eş başkanı İlham Ehmed, sivillerin kaçırılmasının bir insanlık suçu olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 22.6.2016 15:01 Güncelleme Tarihi: 22.6.2016 16:47
Münbiç Operasyonu sürerken, DAEŞ 800 sivil Kürt'ü kaçırdı

Fırat Nehri'nin batısında bulunan ve DAEŞ için stratejik önemi olan Münbiç'in DAEŞ'ten geri alınması için 1 Haziran'da başlatılan operasyon devam ediyor. DAEŞ'in kenti kuşatan Demokratik Güçleri ve Münbiç Askeri Meclisi güçlerinin kuşatmasını kırmak 16 Haziran'dan bu yana yaklaşık 800 sivil Kürt'ü kaçırdığı belirtildi. ve Irak'taki Kürt sitelerinde yer alan haberlere göre, DAEŞ'in Münbiç operasyonu devam ederken Münbiç, Bab, Cerablus ve Ezaz bölgelerinden aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu 800 sivil Kürt'ün kaçırıldığı belirtildi. Kaçırılanlar çoğunlukla El Arime, Erebweran, Şawi, El Xendure, Kawukli, Sersumbat, Til Circi, Kaebe, Qubesin, Numan ve Qaer Kelbin köylerinden olduğu, kaçmaya çalışan 7 kişinin DAEŞ tarafından öldürüldüğü ve 11 kişinin yaralandığı belirtildi.

10 SORUDA MÜNBİÇ'TE NELER OLUYOR?

KAÇIRDIKLARI İNSANLARI CANLI KALKAN OLARAK KULLANIYORLAR

Kaçırılanlar arasında bazı Araplarında bulunduğu ve çatışmalarda canlı kalkan olarak kullanıldığı ileri sürüldü. Demokrat Suriye Meclisi (MSD) Eş Başkanı İlham Ehmed, sivillerin kaçırılmasının, bir insanlık suçu olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Kaçırma olayı DAİŞ çetebaşlarının yeni bir oyunu olarak kaygı vericidir. DAİŞ Kürtleri kaçırarak bölgeyi Kürtlerden temizlenmek istiyor. ve uluslararası kamuoyunun tüm bu saldırı ve katliamlara sessizliğini kınıyoruz. Bölge halkını Demokratik Suriye Güçlerine destek vermeye çağırıyoruz."

PYD, MÜNBİÇ'İ MABUK YAPTI

BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Münbiç Operasyonu sürerken, DAEŞ 800 sivil Kürt'ü kaçırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN