Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ve Hollanda'da referandum çağrısı

Giriş Tarihi: 24.6.2016 09:00 Güncelleme Tarihi: 24.6.2016 09:05
Fransa ve Hollanda'da referandum çağrısı

İngiltere'de AB'den ayrılma referandumu ayrılık yanlılarının lehine sonuçlandı. Sonuçların açıklanmasının ardından ve Hollanda'da da referandum çağrıları yapıldı. ve Hollanda'da göç karşıtı aşırı sağcı liderler, "İngiltere'ye bravo, şimdi sıra bizde" şeklinde açıklama yaptı.

İngiltere'de dün gerçekleştirilen ve bugün sabah itibariyle sonuçları açıklanmaya başlanan referandumda neredeyse tamamı sayılan oylar ayrılık yanlılarının zaferine işaret ederken, Hollanda ve 'da da referandum çağrıları yapıldı.

'nın aşırı sağcı Ulusal Cephe (FN) partisi bugün ülkenin Avrupa Birliği üyeliği konusunda bir referandum çağrısı yaptı.

"Frexit zamanı geldi"

FN lideri Marine Le Pen İngiltere'nin AB'den ayrılması'na (Brexit) gönderme yaparak 'nın da Birlikten ayrılmasını teklif etti, "Frexit zamanı geldi" dedi.

"İngiltere'ye bravo!"

FN Başkan Yardımcısı Florian Philippot ise, Twitter üzerinden yayınladığı mesajda, "İnsanların özgürlüğü her zaman sonunda kazanıyor! İngiltere'ye bravo. Şimdi bizim sıramız." dedi.

FN uzun bir süredir Fransa'nın AB'den ayrılması çağrısı yaparken, son seçimlerde de iyi bir performans gösterdi.

"Kendi ülkemizi kendimiz kontrol edelim"

Hollanda'da ise göç karşıtı duruşuyla bilinen Geert Wilders de ülkesinin AB üyeliği konusunda referanduma gidilmesi çağrısında bulundu.

Bir açıklama yapan Wilders, "Kendi ülkemizin, paramızın, sınırlarımızın ve göç politikamızın kontrolünde biz olmak istiyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fransa ve Hollanda'da referandum çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN