Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cameron istifa etti

Brexit’ten yenilgiyle çıkan Başbakanı David Cameron, ekimde gerçekleştirilecek Muhafazakâr Parti Kongresi’nde liderliği ve başbakanlığı bırakacağını açıkladı

Giriş Tarihi: 25.6.2016
Cameron istifa etti
Birleşik Krallık'ta 23 Haziran'da düzenlenen referandumda Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma kararı almasının ardından, ekimdeki parti kongresinde görevi bırakacağını açıklayan İngiltere Başbakanı ve Muhafazakar Parti lideri David Cameron, "Ülkemizin yeni rotasında, dümende olmamın doğru olmadığını düşünüyorum" dedi. Ülkesinin AB'de kalması için kampanya yürüttüğünü ancak halkın başka bir yol izlemek için çok açık bir karar aldığını vurgulayan İngiliz liderin kararını açıklarken duygulandığı gözlendi.

'KAPTAN OLARAK KALAMAM'
Cameron, ülkenin AB dışında yoluna devam edebileceğine inandığını söyleyerek, "6 yıldır bu ülkenin başbakanlığını yapıyor olmaktan gurur duyuyorum. Ama ülkeyi sonraki hedefine taşıyacak kaptan olarak kalmaya çalışmayı doğru bulmuyorum" dedi. "Bugün kesin bir takvim vermeye gerek yok ancak bence ekim ayındaki Muhafazakar Parti kongresinde yeni bir başbakana sahip olmayı hedeflemeliyiz" diyen Cameron, "Piyasaları ve yatırımcıları temin ederim ki Britanya'nın ekonomisinin temelleri sağlamdır. Avrupa ülkelerinde yaşayan Britanyalılar ile burada yaşayan Avrupalı vatandaşlar, emin olun, durumlarınızda acil bir değişiklik yaşanmayacak" sözleriyle küresel piyasaları sakinleştirmeye çalıştı. Cameron, İngiltere'nin yanısıra İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'daki hükümetlerin de ülkenin çıkarları için AB ile müzakere sürecine katılması gerektiğini belirtti.

EN GÜÇLÜ ADAY BORİS JOHNSON
İngiltere Başbakanı David Cameron'ın istifasının ardından Başbakanlık konutuna kimin geleceği sorulmaya başlandı. Referandumda ayrılığı savunan Londra'nın eski Belediye Başkanı Boris Johnson'ın Cameron'ın yerine Muhafazakâr Parti liderliğine uygun en güçlü adaylar arasında olduğu biliniyor. 52 yaşındaki Johnson'ın soyu her ne kadar Osmanlı'ya dayansa da Türkiye karşıtı açıklamalarıyla tanınıyor. Muhafazakar Parti'nin diğer bir güçlü başkan adayı olarak göçmen karşıtı olan Adalet Bakanı Michael Gove'un ismi geçiyor. Referandum sonuçlarının ardından en çok kazanan siyasetçilerden biri de aşırı sağcı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi lideri Nigel Farage oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cameron istifa etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN