'den Rusya'ya Suriye'yle ilgili yeni öneri!

yönetiminin Rusya'ya, iki ülkenin Suriye'deki askeri ilişkilerini derinleştirecek yeni bir iş birliği teklifi sunduğu iddia edildi.

Giriş Tarihi: 30.6.2016 23:26 Güncelleme Tarihi: 30.6.2016 23:41
ABD'den Rusya'ya Suriye'yle ilgili yeni öneri!

yönetiminin Rusya'ya, iki ülkenin Suriye'deki askeri ilişkilerini derinleştirecek yeni bir iş birliği teklifi sunduğu iddia edildi.

ABD'de yayımlanan Washington Post gazetesinde Josh Rogin imzalı makaleye göre, ABD ile Rusya'nın Suriye'deki askeri iş birliğini derinleştirecek öneri, bizzat ABD Başkanı Barack Obama tarafından imzalandı.

Dışişleri Bakanı John Kerry tarafından güçlü bir şekilde desteklenen öneriye ABD Savunma Bakanı Ash Carter'ın karşı çıktığı ancak sonuçta Başkan'ın imzaladığı bu teklifi kabul ettiği belirtildi.

RUSYA'YA HEDEF TESPİTİ VE KOORDİNASYON İÇİN TEKNİK DESTEK

Teklifte, ABD'nin, Nusra Cephesi'ni bombalayan Rusya'ya hedef tespiti ve koordinasyon gibi konularda teknik destek vermesi öngörülüyor.

Öneriye göre, Rusya da buna karşılık Esed rejiminin, ABD'nin terörist olarak görmediği ılımlı muhalifleri vurmasını engelleyecek. ABD, bu grupların kesin yerlerini Rusya'ya bildirmeyecek ancak Esed rejiminin hava saldırısı düzenlememesi gereken coğrafi bölgeleri iletecek.

Ancak makalede, Esed rejiminin sivilleri vurmasını engellemesi konusunda Rusya'yı göreve çağıran Obama yönetiminin, bu sefer Moskova üzerinde nasıl etkin olacağı sorusuna ayrı bir parantez de açıldı.

Öneri kabul edilse bile Rusya'nın veya Esed rejiminin verdiği sözde durmaması halinde ne tür bir yaptırımın olabileceğine ilişkin herhangi bir ifadenin teklifte yer almaması da eleştirildi.

"SURİYE'DE DOĞRU ŞEYLERİ YAPMALARI HALİNDE RUSLARLA ÇALIŞMAK İSTERİZ"

Pentagon'daki bir basın toplantısında konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan ABD Savunma Bakanı Carter, "Suriye'de doğru şeyleri yapmaları halinde Ruslarla çalışmak isteriz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'den Rusya'ya Suriye'yle ilgili yeni öneri!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN