Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Sürücü beyaz olsaydı polis ateş açmazdı’

Giriş Tarihi: 9.7.2016
‘Sürücü beyaz olsaydı polis ateş açmazdı’
'nin Minnesota eyaletinde Philando Castile adlı siyahinin polis tarafından öldürülmesine yönelik tepkiler ise dalga dalga büyüyor. Falcon Heights bölgesinde, sürücü belgesini cebinden çıkarırken polis tarafından vurulma anı ve kan kaybından ölmesi kız arkadaşı tarafından videoya çekilen Castile'in ölümü, dün de Amerika'nın dört bir yanında protesto edildi. Castile, salı günü Louisiana eyaletinde öldürülen Alton Sterling'le (37) birlikte, bu hafta polis şiddetine kurban giden ikinci siyahi ABD'li olmuştu. ABD polisinin geçen yıl bin 146 sivili öldürdüğü belirtilirken, bu rakam sadece 2016 içinde 566'yı buldu.

10 BİNLER YİNE SOKAKTAYDI
Louisiana Valisi Mark Dayton, Philando Castile'in suçsuz yere öldürülmesinin ardından ilginç bir çıkış yaparak dikkatleri üzerine çekti. "O arabadaki yolcular siyah değil de beyaz olsaydı, bu durum yine yaşanır mıydı?" diye soran Vali Dayton, "Ben, o sürücü beyaz olsaydı polisin ateş edeceğini hiç sanmıyorum" şeklinde konuştu. New York başta olmak üzere ABD'nin bütün kentlerinde Philando Castile ve Alton Sterling'in öldürülmesini protesto için on binlerce kişinin sokaklara dökülmesi üzerine, ABD Adalet Bakanlığı olaylarla ilgili soruşturma başlattı. Protestocular ve insan hakları örgütleriyse, soruşturmanın polisler aleyhine ciddi bir sonuca ulaşacağından yana şüpheleri olduğunu belirtiyor. Daha önceki benzer soruşturmaların hepsi, polis memurlarının aklanmasıyla sonuçlanmıştı. Öte yandan, polisin sıradan vatandaşa uyguladığı şiddeti protesto edenlere ünlü sanatçılar da katıldı.

BEYONCE'DEN PROTESTO
Beyonce başta olmak üzere, çok sayıda ünlü sosyal medya üzerinden yayımladıkları mesajlarla protestoculara destek verirken, ABD hükümetinden konuyla ilgili ciddi önlemler almasını istedi. Obama ailesiyle kişisel yakınlığı da bulunan Beyonce, mesajına "Bizi öldürmeyi artık bırakın!" başlığını atarak, polisin özellikle siyahilere ve azınlıklara uyguladığı şiddete dikkatleri çekti.

2016'DA, 566 KİŞİ VURULDU
Alton Sterling ve Philando Castile, bir hafta içinde polis şiddetine kurban giden 2 ABD vatandaşı... Amerikan polisinin geçtiğimiz yıl bin 146 sivili öldürdüğü belirtilirken, bu rakam sadece 2016 içinde 566'yı buldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Sürücü beyaz olsaydı polis ateş açmazdı’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN