'li hukukçu: FETÖ Amerikan ordusuna da sızıyor

Giriş Tarihi: 25.7.2016 13:50
ABD'li hukukçu: FETÖ Amerikan ordusuna da sızıyor

'li hukukçu, Türkiye'deki darbe girişiminin beyni olan Gülen cemaatinin 'charter school' aracılığıyla ABD ordusuna da sızmaya çalıştığını öne sürdü.

Dünya Bülteni'ndeki habere göre; Cemaatin sızma tehlikesinin en büyüğünün 'nin Batı şehirlerinden biri olan Nevada'da olduğunu vurgulayan Amsterdam, "Las Vegas Coral Akademisi (CASLV)'nin Nellis Kuvvetleri Üssü'nde okul açmak için uzun süredir ABD Hava Kuvvetleri ile müzakereler yürütüyor" dedi.

"Gülen Cemaati ABD ordusuna da sızıyor" bu ifadeler ABD'de Gülen cemaati ile ilgili çalışmaları bulunan The Hill yazarı Robert Amsterdam'a ait. Türkiye'deki darbe girişiminden üç ay önce bir yazı kaleme alan Robert Amsterdam, ABD'de devlet denetiminin olmadığı 'charter school' aracılığıyla Gülen cemaatinin orduya sızdığını iddia etti.

KOMPLO TEORİSİ

The Hill'deki yazısında Robert R. Amsterdam, "Bu fikir size saçma ya da komplo teorisi gibi gelebilir ama gerçekler bu ve mevcut durumda bu gerçekleşiyor." ifadelerini kullandı. Cemaatin sızma tehlikesinin en büyüğünün ABD'nin Batı şehirlerinden biri olan Nevada'da olduğunu vurgulayan Amsterdam, "Las Vegas Coral Bilim Akademisi (CASLV)'nin Nellis Hava Kuvvetleri Üssü'nde okul açmak için uzun süredir ABD Hava Kuvvetleri ile müzakereler yürütüyor" dedi.

Fethullah Gülen'i gönüllü sürgünden sonra Pensilvanya'da yaşayan bir imam olarak tanıtan yazara göre, Las Vegas Coral Bilim Akademisi (CASLV)'nin çok büyük oranda bu cemaatle yakın temaası var ve bu durum dünya çapındaki organizasyonun bir parçası.

ABD'de cemaate ait 140 okulunun bulunduğunu anlatan Robert R. Amsterdam, kendilerine ait hukuk bürosunun cemaat okullarının mahiyeti ve jeopolitik etkisini incelemek için mücadeleye başladığını ancak bunun engellendiğini de öne sürdü.

GÜLENLE BAĞLANTISINI REDDEDİYOR

Yazar, Gülen cemaatinin ABD'deki kolejlerini dünyadaki siyasi gücünü arttırmak ve para aklamak için kullandığını da iddia etti. Hukukçu Amsterdam Gülen cemaati için "Kimliğini ve dini motiflerini gizleyerek ABD'de gün geçtikçe büyüyen bir örgüt haline geliyor. Kolejlerdeki yetkililerin çoğu Gülen'le bağlantısını reddediyor ama bu okulların Türkiye'den gelen ve geneli erkek olan kişiler tarafından yönetildiği biliniyor" ifadelerini kullanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'li hukukçu: FETÖ Amerikan ordusuna da sızıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN