Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa’daki Türkler’den Erdoğan’a tam destek

Avrupa’nın engelleyici tavrına rağmen onbinlerce Türk, darbeye karşı duruyor. Batı basınına göre da gurbetçiler arasında Erdoğan’a destek en üst seviyede

Giriş Tarihi: 4.8.2016
Avrupa’daki Türkler’den Erdoğan’a tam destek
Milli iradeye sahip çıkan milyonlar 'nin dört bir yanındaki meydanları doldururken, yurt dışında yaşayan gurbetçilerden de demokrasi nöbetine destek sürüyor. Avrupa ülkelerinin hain darbe girişimine gösterdiği cılız tepkiden rahatsız olan Türkler; Köln, Viyana, Paris ve Rotterdam gibi şehirlerde büyük yürüyüşler düzenledi. İngiliz yayın kuruluşu BBC de yurtdışındaki Türkler'in, Erdoğan'ı "Ekonomik gelişimin lokomotifi" olarak gördüğünü yazarak, Avrupa kentlerindeki Türklerin darbe karşısındaki tutumunu derledi:

Fransa:
400 bin Türk'e ev sahipliği yapan Fransa, Almanya'dan sonra gurbetçilerin en kalabalık olduğu ülke. Birçok kentte gösteriler düzenlenirken, Paris'in meşhur Cumhuriyet Meydanı, kırmızı beyaz bayraklarla doldu. Sosyal medyada paylaşılan ve herkesi 'deki demokrasiyi desteklemeye çağıran mesajlarda "Meşru yönetimi barışçıl biçimde destekliyoruz" denildi.

İngiltere:
Hain darbe girişiminin hemen ardından birçok gurbetçi, önce BBC'nin önünde sonra da başbakanlık konutunun bulunduğu Downing Street'te toplanarak pankart açtı. Gösterilerde hem 'deki demokrasiye destek hem de Batı basınının darbecileri kınamayan yayınlarına eleştiri vardı.

Hollanda:
Türklerin yoğun yaşadığı Rotterdam ve Deventer'de bayraklarını alan gurbetçiler, tepkilerini ortaya koydu. BBC, AK Parti'nin Hollanda genelinde yüzde 67 oy aldığını aktarırken, Hollandalı siyasetçiler darbe karşıtı yürüyüşlere karşı olumsuz bir tavır takındığını bildirdi.

Avusturya:
Darbe karşıtı protestolara en sert tepki gösteren, hatta kimi bölgelerde Türk bayrağı asmayı bile yasaklayan Avusturya'da, yüzlerce kişi Viyana'da toplandı. 160 bin Türk'ün yaşadığı ülkede kimi siyasetçiler, gurbetçilere "Ülkeyi terk edin" çağrısı bile yaptı.

Balkanlar:
FETÖ'nün darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden şehitler için Bosna Hersek, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan'daki camilerde gıyabi cenaze namazları kılındı. Meydanlarda demokrasi nöbetleri tutulurken Saraybosna'daki mitingde "Dik dur eğilme, Bosna Hersek seninle" sloganları atıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa’daki Türkler’den Erdoğan’a tam destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN