Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den flaş açıklaması!

Dışişleri Sözcüsü Trudeau, ABD ile arasında yeniden inşa edilmesi gereken bir ilişkinin söz konusu olmadığını belirterek, “Bizim ile bağımız, NATO üzerinden müttefikliğimiz zaten çok güçlü.” dedi.

Giriş Tarihi: 25.8.2016 00:37
ABD'den flaş Türkiye açıklaması!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Elizabeth Trudeau, ABD ile arasında yeniden inşa edilmesi gereken bir ilişkinin söz konusu olmadığını belirterek, "Bizim ile bağımız, NATO üzerinden müttefikliğimiz zaten çok güçlü." dedi.

Trudeau, günlük basın toplantısında terör örgütü PKK'nın Suriye'deki kolu PYD'nin Fırat nehrinin batısındaki varlığına ve ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Türkiye ziyaretine ilişkin soruları yanıtladı.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Ankara ziyareti sırasında Kürt güçlerin Fırat'ın batısından çekilmemesi durumunda ABD'nin desteğini alamayacaklarını söylediğinin hatırlatılması üzerine Trudeau, Kürtlerin operasyonların ardından çekileceğine dair kendilerine söz verdiklerini hatırlattı.

Trudeau, "Kürt komutanlar, DAEŞ'ten kurtardıkları alanları yerel halka bırakacaklarına dair söz verdiler. Onların bu sözlere bağlı kalmalarını bekliyoruz. DAEŞ'ten kurtarılan alanların kontrolü yerel halkta olmalı." dedi.

ABD Başkan Yardımcısı Biden'ın bugünkü ziyaretinin Ankara ile Washington arasında PYD güçlerine dair ihtilafı giderip gidermediğine yönelik bir soru üzerine Trudeau, "Başkan Yardımcısı Biden'ın ziyareti bizim Türkiye'yi sadece NATO'da önemli bir müttefik olarak gördüğümüzü değil aynı zamanda Türkiye'nin DAEŞ'e karşı verilen mücadelede önemli olduğunu çok iyi ortaya koyuyor." diye konuştu.

Trudeau, ABD'nin Türkiye ile ilişkilerini yeniden onarma çabasına yönelik söylemi kabul etmeyeceklerini vurgulayarak, "Yeniden inşa edilmesi gereken bir ilişki olduğunu kabul etmiyorum. Bizim Türkiye ile bağımız, NATO üzerinden müttefikliğimiz zaten çok güçlü." ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'den flaş Türkiye açıklaması!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN