Dünya FETÖ tehdidine karşı uyanık olmalı

FET Ö’nün sadece Türkiye için değil pek çok ülke için sorun olduğunu vurgulayan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Güler: Dünya, bu tür bir organizasyona ve bu radikalizme karşı uyanık olmalıdır

Giriş Tarihi: 11.7.2017
Dünya FETÖ tehdidine karşı uyanık olmalı
Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, SETA Vakfı Washington Ofisi'nce organize edilen "Türkiye: 15 Temmuz Darbe Girişiminden 1 Yıl Sonra" başlıklı panelde konuştu. Böyle bir girişimin tüm orduya mal edilmemesi gerektiğini kaydeden Güler, "15 Temmuz, radikal bir terör örgütü olan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantılı görevli ve görevde olmayan askerler tarafından tertip edilmiştir" dedi.

O GECEYİ ANLATTI
Darbe girişiminde bulunanların kendisini o gece zorla kışladan çıkarıp Akıncı Üssü'ne götürmeye çalıştığını anlatan Güler, "O gece mucize eseri kurtulduğumuzu söyleyebilirim. Bizi götürmeye çalıştıkları araca daha sonra baktığımızda kurşunlanmamış çok az yerinin kaldığını gördük" ifadesini kullandı. Darbeyi ordu içindeki küçük bir grubun yapmaya çalıştığını ve bu grubun sanki "tüm ordu darbe için harekete geçmiş" gibi sunmaya çalıştığını ifade eden Güler, "Ancak başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, hükümetimiz ve yüce milletimiz buna karşı çıktı" dedi. Darbenin öne alınmasıyla başarısız olduğunu, gece yarısından sonra yapılması halinde başarılı olacağı şeklindeki yaklaşıma katılmadığını söyleyen Güler, "Kurgulandığı zamanda insanlar uykudayken darbe girişiminin uygulanması halinde başarılı olacağı söyleniyor. Buna itiraz ediyorum. Millet, gece verdiği reaksiyonu sabah uyandığında da vermez miydi? Eğer silahlardan korkuyor olsalardı gece de öyle olurdu" değerlendirmesinde bulundu.

DÜNYAYI UYARDI
Güler, FETÖ'nün sadece Türkiye ile ilgili bir sorun olmadığını, dünyanın birçok yerindeki eylemleriyle bu örgütün pek çok ülke için bir sorun olduğu değerlendirmesini yaptı. Tüm bu sürecin arkasında toplamda bir radikalizm sorununun olduğunu kaydeden Güler, "Dünya, bu tür bir organizasyona ve bu radikalizme karşı uyanık olmalıdır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya FETÖ tehdidine karşı uyanık olmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN