Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD ’de güç gösterisi için bahane arıyor

'ki kimyasal saldırının ardından SABAH'a konuşan Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov askeri operasyondan önce sağduyulu bir şekilde iddiaların araştırılması gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 12.4.2018 ABONE OL
ABD Suriye’de güç gösterisi için bahane arıyor

Suriye'nin Duma şehrinde yaşanan kimyasal saldırının ardından SABAH'a değerlendirmelerde bulunan Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov askeri operasyondan önce sağduyulu bir şekilde iddiaların araştırılması gerektiğini ifade etti. "Şu anda uluslararası konjonktür her zaman olduğundan daha tehlikeli" diyen Büyükelçi Yerhov, yapılacak hataların bedelinin de ağır olacağı konusunda uyardı.

Büyükelçisi Aleksey Yerhov'un SABAH'a özel açıklamaları şöyle;

Duma'da 7 Nisan'da kimyasal bir saldırı olduğu henüz teyit edilmiş değil. "Beyaz baretler" olarak adlandırılan ve kurmaca yapımlarıyla bilinen bu örgütün yayınladığı şüpheli fragmanlar ve şaibeli raporlar haricinde, bu olaya dair hiçbir somut kanıt bulunmamaktadır. Rus askeri uzmanlar bu iddia edilen olay yerine anında intikal ettiler ve "kimyasal saldırı" bulgusuna rastlamadılar. Buna ek olarak, civar hastanelerde kimyasal saldırı mağdurlarının da olmadığı görülmüştür.

SORUŞTURMA NE KADAR DERİN OLURSA O KADAR İYİDİR

Bu olayın gerçekleşmiş olma ihtimalini araştırmak elbette gereklidir. Soruşturma ne kadar derin olursa o kadar iyidir. Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nü (OPCW) bahsi geçen olay yerini incelemeleri için Şam'a davet ettik. Bu örgütün delegelerine tüm imkanlar sağlanıp güvenlikleri yerel yönetimler tarafından güvence altına alınacaktır. Eğer bir yönetim kimyasal saldırı gerçekleştirse, saldırının hemen ardından yetkilileri çağırıp suçlanmayı arzu etmezdi.

ABD GÜÇ GÖSTERİSİ İÇİN BAHANE ARIYOR !

Ne olacağını hep birlikte göreceğiz. Eğer çeşitli mazeretlerle gelmeyi reddederlerse ve "varolan dolaylı bilgiler"e (teyit edilmemiş çevrimiçi raporlar gibi) atıfta bulunarak Rusya ve Suriye'yi suçlamaya devam ederlerse buradan tek bir sonuç çıkarılabilir: onların bir güç gösterisi için bahane aradıkları ve Afganistan örneğinde olduğu gibi uzun seneler boyunca Suriye'de kalmaya çalışacaklarıdır.

YAPILACAK BİR HATANIN BEDELİ AĞIR OLABİLİR!

Bizi suçlamadan önce kanıt sunsunlar. Bu noktada riskler yanlış algının ve yapılacak bir hatanın bedeli ağır olabilir. Şu andaki uluslararası konjonktür her zaman olduğundan daha tehlikeli. Bu durumda birini ikna etmek için elinizde öncelikle olgular ve sayılar olmalı; savaş çığırtkanı şahinlerin sözleri, sahte raporları ve asılsız iddiaları değil.

SURİYE'DE REJİM DEĞİŞİKLİĞİ BİZİM İŞİMİZ DEĞİL

Suriye'de Rusya'nın çıkarlarını koruyacak "siyasi isimler"e gelecek olursak, bizim böyle bir işle alakamız yok. "Rejim değişikliği" bizim işimiz değil. İnanıyoruz ki Suriye vatandaşları kendi kaderlerini ve liderlerini tayin etmelidir, Şam'dan binlerce kilometre uzakta yaşayan biri değil.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD Suriye’de güç gösterisi için bahane arıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN