Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüzyılın anlaşması ’i yok sayıyor

gazetesi, Trump’ın hayata geçirmek istediği Ortadoğu planının, bağımsız devletinin kurulmasını öngörmediğini iddia etti

Giriş Tarihi: 16.4.2019
Yüzyılın anlaşması Filistin’i yok sayıyor
ABD merkezli Washington Post gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump'ın "yüzyılın anlaşması" olarak adlandırılan Ortadoğu barış planının, Filistinlilerin gündelik hayatına birtakım iyileştirmeler getirmekle birlikte bağımsız bir Filistin devleti kurulmasını önermediğini ileri sürdü. Gazetenin son iki yıldır anlaşmanın hazırlanması konusunda çalışmalar yürüten Trump'ın damadı ve Beyaz Saray danışmanı Jared Kushner'in açıklamalarına ve konuyla ilgili bilgisi olan ABD'li ve Arap yetkililere dayandırdığı haberine göre, plan geçmişteki barış çabalarında müzakerelere zemin oluşturan iki devletli çözüm önerisini içermiyor.

BAĞIMSIZLIK YERİNE ÖZERKLİK
Filistin'e devlet statüsü sağlamayan plan, daha çok Filistinlilerin ekonomik koşullarının iyileştirilmesine ve ibadet özgürlüğü ile hukuki eşitlik gibi güvenceler getirilmesine odaklanıyor. Gazeteye konuşan Arap yetkililer, ABD tarafının barış ve ekonomik kalkınma için Arapların İsrail'i tanımasını ve Filistin'in bağımsızlığı yerine özerkliğini öngören bir statükonun varlığının kabul edilmesini şart olarak öne sürdüğünü belirtti.

KUDÜS'Ü DE İSRAİL'E BIRAKIYOR
Suudİ Arabistan, Birleşik Arapları Emirlikleri ve Mısır'ın destek verdiği belirtilen "Yüzyılın Anlaşması" planının, Filistin devletini kurmak için Sina topraklarının bir bölümünün alınmasını öngördüğü ileri sürülüyor. Trump'ın planının, Kudüs'ün tamamının İsrail'e bırakılmasını içerdiği de belirtiliyor.

AVRUPA'YA "İKİ DEVLET" ÇAĞRISI
Avrupa'daki bazı eski cumhurbaşkanı ve başbakanlar, İngiliz Guardian gazetesine bir mektup yazdı. Ünlü siyasetçiler Avrupa Birliği'nin (AB) İsrail'in yanı sıra var olacak bir Filistin devleti yaratmayan ve Kudüs'ü ortak başkent yapmayan her planı reddetmesi gerektiğini vurguladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüzyılın anlaşması Filistin’i yok sayıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN