Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'in ateşkesi imzalamamasının arkasında BAE ve Mısır var!

Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri, Libya'da ateşkese Birleşik Arap Emirlikleri'nin engel olduğunu açıkladı. Yine Eski Libya Genelkurmay Başkanı Yusuf el-Manguş, 'da imzalanması planlanan ateşkes anlaşması ve 'in ilişkileri hakkında çarpıcı tespitlerde bulundu. Yusuf el-Manguş, Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in, dün Moskova'daki görüşmelerin sonucunda oluşturulan ateşkes anlaşmasını imzalamamasının ardında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır'ın oluşturduğu ülkeler blokunun olduğunu belirtti. El Manguş: "Son yaşananlardan sonra artık kim savaşmak istiyor, kim savaşın bir an önce bitmesini istiyor her şey ortaya çıkmıştır." dedi.

Giriş Tarihi: 15.1.2020 11:19 Güncelleme Tarihi: 15.1.2020 14:58 ABONE OL
Halife Hafter'in ateşkesi imzalamamasının arkasında BAE ve Mısır var!

Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri de yaptığı açıklamada Libya'da ateşkese Birleşik Arap Emirlikleri'nin engel olduğunu belirtti.

Eski Libya Genelkurmay Başkanı Yusuf el-Manguş da Anadolu Ajansı'na verdiği röportajda Mısır ve BAE'nin anlaşmanın gerçekleşmemesi için uğraş verdiğine dikkat çekti. Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfının (SETA) Libya konusunda düzenlediği bir toplantı vesilesiyle başkentte bulunduğu sırada Libya'daki son durumu, Türkiye ve Rusya'nın ülkedeki taraflara yaptığı ateşkes çağrısını ve bu çağrının ardından yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Libya'nın eski Genelkurmay Başkanı el-Manguş, Moskova'da ateşkesi kalıcı hale getirmek için başlatılan görüşmelerin siyasi çıkış için ümit olmasını beklediklerini ancak Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in ateşkes görüşmelerinin ardından oluşturulan anlaşmayı imzalamadan Moskova'dan ayrılmasının süreci çatışmaya sürüklediğini vurguladı.

ARKADAŞINA GÖNDER
Halife Hafter'in ateşkesi imzalamamasının arkasında BAE ve Mısır var!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN