Türkiye'nin en iyi haber sitesi

larına lar başladı

larına lar, bugünden itibaren tarafından yapılacak.

Giriş Tarihi: 1.6.2010 11:00 Güncelleme Tarihi: 1.6.2010 13:39
e yeni olacak çocuklar lara, Ulusal Adres Veri Tabanı'ndaki adres bilgileri ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarının il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinde kurulan öğrenci yerleştirme komisyonlarının okul adres eşleştirmeleri sonucunda sistem tarafından otomatik olarak yerleştirilecek.

tarafından tüm öğrencilerin, adreslerinin bulunduğu en yakın ilköğretim okuluna kayıtları yapılacak.

nda ilköğretim okulları birinci sınıflarına 2004 doğumlu çocukların kayıtları alınacak.

Öğrenci, okullar açıldığında, adres bilgileri doğrultusunda isminin çıktığı okula giderek ders başı yapacak. Öğrencinin isminin çıkması aynı zamanda kayıt belgesi anlamına gelecek. Bunun dışında, herhangi bir işlem yapmasına gerek bulunmayacak.

Kayıt ve nakillerde ''herhangi bir karışıklık çıkması durumunda'' Ulusal Adres Veri Tabanı'ndaki adres bilgileri esas alınacak. ''Velilere kolaylık sağlanması ve adresin doğruluğunun tespiti açısından'' okul yönetimleri elektrik, su, telefon, doğalgaz abonelik sözleşmesi, kira sözleşmesi veya tapu kaydı gibi belgeler isteyebilecekler.

Sistemde okula yerleştirilen şehit ve muharip gazi çocukları ile özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin velilerinin talep etmesi halinde istedikleri okula kayıtları daha sonra nakil yoluyla yapılacak.

Veliler kayıt için gerek internetten form doldurulması, gerek okula başvurulması, ön kayıt yaptırılması, kayıt parası yatırılması gibi herhangi bir işlem yapmayacak.

Veliler, çocuklarının hangi okula kaydedildiğini Milli Eğitim Bakanlığı'nın internet sitesinden çocuklarının kimlik numarasını girerek veya evlerine en yakın ilköğretim okulundan sorarak öğrenebilecekler.

Kayıtlarda ''Yerleşim Yeri Adresinin'' esas alınmasına rağmen, yurt dışında ikamet edenlerle yetiştirme yurdu, cezaevi, çocuk ıslah evi, öğrenci yurdu ve yatılı okullarda kalan çocukların ''Diğer Adres'' adlı ikinci adresleri yerleşim yeri adresi olarak değerlendirilecek.

İLKÖĞRETİME 1 MİLYON 228 BİN ÇOCUK BAŞLAYACAK

Yeni eğitim-öğretim yılında ilköğretim birinci sınıfına 1 milyon 228 bin 511 çocuk gidecek.

Milli Eğitim Bakanlığından (MEB) yapılan açıklamada, ülke genelindeki resmi ilköğretim okullarının birinci sınıfına, 2010-2011 eğitim-öğretim yılı için öğrenci kayıtlarının Ulusal Adres Veri Tabanı'ndaki adres ve nüfus bilgileri esas alınarak, il/ilçe öğrenci yerleştirme komisyonlarının belirlediği kayıt alanları doğrultusunda e-kayıt sistemi ile yapıldığı bildirildi.

1 Haziran 2010 tarihinde, mecburi öğretim çağına giren 1 milyon 228 bin 511 çocuğun ikametlerine en yakın ilköğretim okuluna yerleştirildiği belirtilerek, ''Velilerimiz Bakanlığımızın 'http://www.meb.gov.tr' internet adresinden, çocuklarının Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarını yazarak, çocuklarının yerleştirildiği okulu ve okulun adresini öğrenebileceklerdir'' denildi.

Velilerin ek herhangi bir işlem yapmasına gerek kalmadan okullar açıldığında çocuğunu okula götürmesinin yeterli olacağı vurgulanarak, okula kayıt edilen öğrenci listelerinin okullarda velilerin rahatça görebilecekleri şekilde asılacağı, okulların web sayfalarında yayınlanacağı veya telefonla sorulduğunda bilgi verileceği kaydedildi.

Açıklamaya göre, özel eğitime ihtiyacı olan bireyler ile şehit ve muharip gazi çocuklarının istemeleri halinde nakilleri, 2010-2011 eğitim öğretim yılı başında istedikleri okullara yapılabilecek.

2009-2010 eğitim-öğretim yılı ikinci dönemi 18 Haziran 2010 tarihinde sona ereceğinden, e-okul sisteminde dönem sonu işlemleri ile yeni kayıt işlemlerinde yoğunluk ve karışıklık yaşanmaması için yeni döneme ait nakiller 2010-2011 eğitim öğretim yılı başında yapılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlköğretim okullarına kayıtlar başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN