Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte 'SBS'nin yerine getirilen yeni sınav

Öğrencilerin şikâyeti üzeri SBS kaldırıldı, OKS benzeri yeni sınav, herkese rahat bir nefes aldırttı. Uzmanlar, yeni sınav sisteminin, eksisi ve artısını SABAH için yorumladı

Giriş Tarihi: 30.6.2010
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi'nin en önemli unsurlarından biri olan Seviye Belirleme Sınavı'nı (SBS) kaldırdı. Bakanlık, uygulamaya gerekçe olarak, 3 yaşındaki SBS'nin öğrenci, veli, öğretmen, okul ve eğitim sistemi üzerindeki olumsuz etkilerini gösterdi. Yeni sınav sisteminin nasıl olacağını SABAH sizin için sorguladı.Yeni düzenleme, öğrencilerin 6, 7 ve 8. sınıflarda elde ettikleri Yılsonu Başarı Puanları (YBP) ile 8. sınıfta yapılacak olan SBS puanlarının belirli oranlarda değerlendirilmesi esasına dayanacak. YBP, daha önceden olduğu gibi "e-okul" sistemi üzerinde, öğrencinin her dersten almış olduğu yıl sonu puanının haftalık ders sayısı ile çarpımlarının toplamının haftalık ders sayısına bölünmesiyle elde edilecek ve 100 tam puan üzerinden hesaplanacak. Ortaöğretime Yerleştirme Puanı (OYP) hesaplanırken, öğrencinin 6, 7 ve 8. sınıf YBP'si değerlendirmeye alınacak ve yerleştirmeye yüzde 30 etki edecek. Öğrencinin 8. sınıfta gireceği SBS'den aldığı puan ise yerleştirmede yüzde 70 oranında etkili olacak.

ÖNEMLİ DETAYLAR
Yeni sınav, haziran ayında ve yılda bir kez yapılacak. Telafisi ve not yükseltme sınavı olmayacak.
Katılım zorunlu değil. Ancak sınava herhangi bir sebeple katılamayan öğrenciye o yılın en düşük puanı verilerek OYP hesaplanacak.
Sınavda Türkçe ve Matematik test ağırlık katsayıları 4, Fen Bilgisi ve Sosyal Bilgiler test ağırlık katsayıları 3, Yabancı Dil test ağırlık katsayısı 1 olacak.
Sorular sadece 8. sınıf müfredatından yöneltilecek.
Ortaöğretim kurumlarına, yerleştirme işlemi, OYP'ye göre yapılacak. 8. sınıfın sonunda tercih başvuruları alınmak suretiyle, puan üstünlüğü esasına dayalı olarak önceden belirlenmiş kontenjanlara göre yerleştirme yapılacak.
Yurtdışında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olmayan herhangi bir eğitim kurumunda öğrenim gören öğrenciler de isterlerse SBS'ye katılabilecek. Bu öğrencilerin yurt dışında bulundukları süre boyunca aldıkları YBP, dikkate alınmayacak.

BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte 'SBS'nin yerine getirilen yeni sınav
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN