Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Van ve Erciş'te ders zili çaldı

Van'da 23 Ekim'de meydana gelen depremin ardında eğitime ara verilen Van, Erciş ve köylerdeki okullarda 2.5 aylık aranın ardından ders zili yeniden çaldı.

Giriş Tarihi: 2.1.2012 11:26 Güncelleme Tarihi: 2.1.2012 13:49
Depremde hasar gördüğü için bahçesinde kurulan 22 konteyner derslikte eğitime devam eden Cevdetpaşa Mahallesi'ndeki Mehmet Akif Ersoy Lisesi öğrencileri, bir dakikalık saygı duruşunun ardından sınıflara girdi.

Öğrencilerin okul sevincini paylaşan Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Yıldızbaş, öğrencilerin 2 ayı aşkın süredir okullarından uzak kaldığını belirterek, bu mağduriyetin giderilmesi için devletin tüm kurumlarının imkanlarını seferber ettiğini bildirdi.

Yıldızbaş, depremde hasar gören okulun bahçesinde UNICEF tarafından kurulan konteyner derslikte, öğrencilerin eğitimlerine devam edeceğini kaydetti.

Okullarına kavuştukları için mutlular


Okuluna tekrar kavuşmanın sevincini yaşayan Berivan Karagürbüz, depremden sonra ailesiyle il dışına gittiğini ifade ederek, ''Okulların bugün açılacağı haberini alınca geri döndüm. Bize güzel sınıflar hazırlamışlar. Derslerimizden geri kaldık. İnşallah bu kaybımızı öğretmenlerimizle telafi etmeye çalışacağız. Arkadaşlarımızla bir araya geldiğim için mutluyum'' dedi.

Lise son sınıf öğrencisi Hicran Seven ise okulların açılmasının, psikolojileri açısından iyi olduğunu belirterek,''Evde kalarak daha çok can sıkıntısı yaşıyordum. Okul ortamında arkadaşlarla birlikte olmamız, aynı ortamı eskisi gibi paylaşmamız, bizim açımızdan iyi olacak. Van'da iki büyük deprem yaşadık ama her şeye rağmen mutluyuz'' diye konuştu.

Ana binasında önemli hasar olmamasına rağmen eğitimin tek katlı ek dersliklerde verileceği Şabaniye Mahallesi'ndeki Hacıbekir İlköğretim Okulu'nun bahçesi de 2.5 aylık aradan sonra çocuk sesleriyle doldu.

Depremden sonra uzun süre okullarından uzak kaldıkları için üzüldüğünü ifade eden 6. sınıf öğrencisi Şüheda Sami, yeniden okuluna, arkadaşlarına ve öğretmenlerine kavuşmanın sevincini yaşadığını söyledi.

Vali Karaloğlu: " 'Depremden önceki durumunu muhafaza ediyor' denilen okullarımızı bugün eğitim ve öğretime açtık"

Van Valisi Münir Karaloğlu, ''Okullarımızda yapılan 3 incelemenin ardından bize 'Depremden önceki durumunu muhafaza ediyor' denilen okullarımızı bugün eğitim ve öğretime açtık'' dedi.

Van ve Erciş'teki okulların 2,5 ay aradan sonra açılmasının ardından Vali Münir Karaloğlu, merkez Buzhane Mahallesi'nde bulunan Eminpaşa İlköğretim Okulu'nda eğitime başlayan öğrencileri ziyaret etti.

Sınıfları gezen Karaloğlu, öğrencilere hediyeler vererek, sohbet ederek mutluluklarını paylaştı.

Gazetecilere açıklamada bulunan Karaloğlu, iki büyük depremin ardında okulların tekrar eğitim ve öğretime açılmasının kendilerini de heyecanlandırdığını ifade etti.

Depremin ardından iki kez Milli Eğitim Bakanlığının, bir kez de üniversitelerden gelen öğretim görevlilerin teknik inceleme yaptığını hatırlatan Karaloğlu, şunları kaydetti:

''Okullarımızda yapılan 3 incelemenin ardından bize 'Depremden önceki durumunu muhafaza ediyor' denilen okullarımızı bugün eğitim ve öğretime açtık. Risk taşıyan hiçbir okulumuzu eğitime açmadık. Açmadığımız bu okullardaki öğrenciler, taşıma sistemiyle sağlam okullarda eğitim görecekler. Bilindiği üzere, taşıma sadece köy okulları için yapılıyordu. Depremden sonra Van'a münhasır olarak bakanlığımızın kararıyla il merkezinde çocuğun ev ve okul arasındaki mesafe 1 kilometrenin üzerinde olan tüm öğrencileri taşıyoruz.''

Çadır kentleri ziyareti sırasında çocukların ve velilerin okulların açılması yönünde talepleri olduğunu ifade eden Karaloğlu, çocukların bugün okullarına kavuştuklarını kaydetti.

Van ve Erciş'teki öğrencilerin 2,5 aylık müfredat kaybı olduğunu söyleyen Karaloğlu, ''Bu 2,5 aylık kaybı telafi eğitimlerle tamamlayacağız. Öğretmenlerimiz fedakar insanlardır. Onlar biraz daha fedakarlık yaparak bu süreçte çocuklarımızın kaybını telafi edecekler. Tekrar ara verme durumunda kalacağımız deprem olmaz diye temenni ediyoruz'' dedi.

Depremin etkilediği Van, Erciş ve köylerinde depremden önce 180 bin öğrenci olduğunu ifade eden Karaloğlu, şunları söyledi:

''Bu öğrencilerden yaklaşık 70 bini başka illere nakillerini aldırarak ya da misafir öğrenci olarak orada eğitimlerine devam ediyorlar. Depremden sonra bugün ilk gün ve bütün öğrencilerin gelmesini zaten beklemiyorduk. Sınıflara baktığımızda yüzde 50'nin üzerinde doluluk oranını görüyoruz. İki veya üç gün sonra Van'da kalan tüm öğrencilerimizin okula devam edeceğini varsayıyoruz. Diğer eksiklerimizi de gidererek yolumuzu devam edeceğiz.''

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Van ve Erciş'te ders zili çaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN