Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eğitim dili olan ilk yolda

Türkiye'nin eğitim dili olan ilk sini kurmak için yola çıkan 'nın kuruluşu onaylandı.

Giriş Tarihi: 29.5.2013 14:24
Resmi Gazete'de yayınlanarak kuruluşu tescil edilen Mezopotamya Vakfı'nca 'da Türkiye'nin eğitim dili olan ilk sinin kurulması için çalışmalara başlandı.

Kurucuları arasında ünlü Kürt sanatçı Şivan Perver'in yanı sıra insan hakları savunucuları, iş adamları ve lerin de bulunduğu, merkezi Diyarbakır'da bulunan vakıf tarafından kurulacak üniversitede Türkçe ve İngilizce'nin yanı sıra ilerleyen süreçte Ermenice ve Süryanice de eğitim verilmesi planlanıyor.

Vakfın Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Selim Ölçer, yaklaşık bir yıl önce çalışmalarını 15 kişiyle başlattıkları ve 200'ü aşkın kurucu üyeye ulaştıkları vakfın resmen kurulduğunu söyledi.

Çok dilli eğitim kurumları

Dr. Ölçer, vakıf olarak bölgede çok dilli, başta üniversite olmak üzere muhtelif seviyelerde eğitim kurumları oluşturmak için çaba içerisinde olacaklarını belirterek, yasalar çerçevesinde çalışmaların sürece paralel bir biçimde gitmesi için emek sarf ettiklerini söyledi.

"Eğitim dili Kürtçe olan Türkiye'nin ilk üniversitesinin adı büyük ihtimalle 'Amed' olacak" diyen Ölçer, Kürt diline katkıda bulunmak ve anadilde eğitim vermek için yola çıktıklarını vurguladı. Dr. Ölçer, şunları kaydetti:

"Tescil edilen Mezopotamya Vakfı'nın resmiyeti için 23 Haziran'da kongreye gidiyoruz. Bu süreç tamamlandıktan sonra mülkiyet edinmek ve bağış toplamak gibi çalışmalara ağırlık vereceğiz. Akademisyenler toplantılar yapacaklar. Bu kapsamda bazı etkinlikler için de karar alınacak. Çalışmalarımız sürece paralel bir şekilde olumlu gidiyor. İlerleyen süreçte tespit edilecek kurucu rektör ve mütevelli heyetince üniversitenin kurulması için Yükseköğretim Kurulu'na () başvuruda bulunulacak. YÖK'ün onay vermesinin ardından konu Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılacak. Tasarının mecliste yasalaştırılmasıyla üniversite kuruluşunu tamamlamış olacak. Kurulacak üniversite Kürt kültürünü ve değerlerini yaşatacak yeni imkanlar yaratacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eğitim dili Kürtçe olan ilk üniversite yolda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN