Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni nesil kütüphane

MEB, okullarda kitapların yanı sıra, bilgisayar oyunları, filmler ve internetin de yer aldığı, inovatif kütüphaneler kurma hazırlığı başlattı. Kütüphaneler öncelikle 46 pilot ilde kurulacak

Giriş Tarihi: 26.3.2014
Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilere kitap okuma alışkanlığını kazandırmak için eğlenceli bir projeye imza atıyor. MEB, öğrencileri zararlı alışkanlıklarından korumak ve zamanlarını verimli kullanmalarını sağlamak için inovatif kütüphane çalışması başlattı. Yenilikçi kütüphane modeli "kitaplar koleksiyonu"ndan çok daha fazla içeriğe sahip olacak. Okul kütüphaneleri, ziyaretçilerini bir kitap arşivi olarak değil, işlevsel bir yaşam merkezi olarak ağırlayacak. Kütüphanelerde kitapların yanı sıra bilgisayar oyunları, filmler ve internet de olacak.

46 İLDE BAŞLAYACAK
Öğrencilerin kişisel ve pedagojik özellikleri dikkate alınarak tasarlanan ve her yaştan öğrenciyi bilgilendiren, aynı zamanda eğlendiren, okumaya ve yaratıcılığa teşvik eden okul kütüphanelerinin kuruluşu pilot olarak seçilen 46 ilde başlayacak.
Yeni düzenlemede okulların en geniş ve ferah mekânları kütüphane olarak seçilecek. Z-kütüphane (Zenginleştirilmiş kütüphane) ismi verilecek alanlarda kesintisiz internet erişimi olacak. Öğrencileri basılı, sesli ve elektronik kitapları buluşturarak alternatif okuma seçenekleri sunulacak. Duvarlarda ise öğrencilerin çalışmalarını sergileyebilecekleri alanlar yer alacak. Çocukların, gelişimine uygun güncel çocuk edebiyatı ürünlerine, oyuncaklara, öğrenme oyunlarına, CD, DVD ve bilgisayar oyunlarına ve filmlere kolayca erişebilecekleri güvenilir alanlar olarak işlev görecek. Kütüphanede yer minderleri, koltuk veya kanepe gibi rahat oturulabilecek mobilyalar bulunacak.

YAZARLIK ATÖLYELERİ

Kütüphanelerde yazarlar ve şairlerin okurlarıyla buluşma günleri de düzenlenecek. Türkçe başta olmak üzere yazma ve yazarlık becerisi verilecek kütüphaneler halka da açık olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni nesil kütüphane
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN