Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MEB E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi İle Sınav Notu Sorgulama

e-Okul Veli Bilgilendirme sistemi ile veliler çocuklarının eğitimleri hakkında bilgilendirmelere ulaşabilirler aynı zamanda sınav notlarını öğrenebilir.

Giriş Tarihi: 26.3.2015 11:07
MEB E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi İle Sınav Notu Sorgulama
e-Okul Veli Bilgilendirme sistemi ile veliler çocuklarının eğitimleri hakkında bilgilendirmelere ulaşabilirler aynı zamanda sınav notlarını öğrenebilir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulamya konulan e-Okul'da bu sistemlerden yalnızca biri... e-Okul sayesinde hem öğrenciler hakkında bilgi almak isteyen velilerin, hem de öğrencilerin hayatı bir hayli kolaylaştı. e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi'nden faydalanan veliler öğrenciler hakkında devamsızlıktan nota, karne bilgilerine kadar pek çok bilgiye erişebiliyorlar. e-Okul Veli Bilgilendirme sistemi velilerin ve öğrencilerin okul hakkında bilgi sahibi oldukları bir platformdur. Öğrenciler e-Okul üzerinden okullarıyla ilgili gelişmeleri öğrenebilirken veliler ise çocuklarının ders notlarını, sözlü notları veya ders programlarını inceleyebilirler. e-Okul Veli Bilgilendirme sistemi hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz haberimize bakabilirsiniz.

e-Okul nedir? e-Okul üzerinden sorgulama nasıl yapılır?

e-Okul veli bilgilendirme sistemi, 2007 yılının Ocak ayında Milli eğitim Bakanlığı tarafından kullanıma açılmış olan bir uygulamadır. Okul yönetim bilgi sistemi olan e-Okul veli bilgilendirme sistemi, tüm ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarındaki tüm öğrencilerin aldığı notları ve devamsızlık gibi bilgilerini kolaylıkla kaydedebilen bir okul sistemidir.

Veli Bilgilendirme Sistemine Nasıl Giriş Yapılır ?

e-Okul veli bilgilendirme sistemine girdiğinizde karşınıza ilk olarak bir sayfa gelecektir. Bu sayfada ilk olarak resimde verilen sayıları doğru bir şekilde kodlamanız gerekmektedir. Daha sonra öğrenci TC kimlik numarasını girmelisiniz. Son olarak da öğrenci okul numarasını girdikten sonra tamam butonuna tıklamanız gerekir. Daha sonra açılmış olan sayfadan öğrenci fotoğrafı ile birlikte bazı bilgileri girerek e-Okul veli bilgilendirme sistemine giriş yapabilirsiniz. e-Okul veli bilgilendirme sistemine giriş yaptıktan sonra öğrencinin okulla ilgili tüm bilgilerine ulaşabilir okul ve öğrenci ile ilgili tüm gelişmeleri takip altına alabilirsiniz


Milli Eğitim Bakanlığı yeni nesil teknoloji merkezli ve geniş kapsama sahip çok sayıda proje geliştiriliyor. Özellikle 2014 yılı içerisinde her öğrenciye akıllı tablet bilgisayar dağıtımının yapıldığı Fatih Projesi ve Akıllı Tahta Projesi gibi projeleri ile eğitim sisteminde modern dünya standartlarının yakalanması amaçlanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde teknoloji merkezli yürütülen en aktif projelerin başında da E-Okul sistemi geliyor. Öğretmen ve idareciler tarafından kullanılmakta olan E-Okul yönetim bilgi sistemi ve veliler tarafından kullanılmakta olan E-Okul veli bilgilendirme sistemi olarak iki bölümden oluşan E-Okul sistemi ile öğrenci, veli ve öğretmen arasındaki eğitim ilişkisinin daha modern standartlara ulaştırılabilmesi amaçlanıyor.

E-OKUL NEDİR?


e-Okul, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) projesi kapsamında 2007 yılının Ocak ayında kullanıma açılmış olan bir okul yönetim bilgi sistemi web yazılımıdır. Bir öğrencinin okula kaydından başlayıp, mezuniyetine kadar olan tüm süreci içeren bir sistemdir. Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilmektedir.

Devlet ve özel ilköğretim okulları, anaokulları, özel eğitim kurumları, ortaöğretim kurumları e-okul sisteminde işlem yapmaktadır.

e-okul sisteminde öğrenci kaydı, nakil işlemleri, not girişleri, devamsızlık işlemleri, sınav bilgileri, merkezî olarak yapılacak sınavların (TEOG, DPY-B vb.) başvuru ve tercih işlemleri, belge işlemleri (takdir, teşekkür, onur vb.), haftalık ders programı girişleri, alınan belgeler, e-karne, şube yazılı ortalamaları, duyurular ve birçok modül üzerinden bilgi girişleri T.C. Milli Eğitim Bakanlığı sunucularına girilmektedir.


e-okul modülünün haricinde, velilerin öğrencilerin okul durumlarının takibi için açılmış olan e-okul Veli Bilgilendirme Sistemi (e-okul VBS) bulunmaktadır. Bu sistemde ise öğrencinin devamsızlıkları, ders programı, davranış notları, sınav tarihleri, okul tarafından yapılan duyurular, merkezî sınavların giriş belgeleri veya tercih sonuçları bu sistem üzerinden Türkiye Cumhuriyeti (TC) Kimlik Numarası v numarası girildikden sonra birkaç güvenlik sorusuna cevap verilerek takip edilebilmektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MEB E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi İle Sınav Notu Sorgulama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN