Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel ranta dijital darbe

Paralel yapının bandrolsüz yardımcı kitap ve yaprak testlerden yılda 15 milyar TL rant sağladığı ortaya çıktı. MEB ücretsiz kurslar ve dijital eğitim platformlarıyla soyguna son verdi

Giriş Tarihi: 4.11.2015
Paralel ranta dijital darbe
Milli Eğitim Bakanlığı geçen yıl başlattığı ücretsiz takviye kurslar ve dijital eğitim platformları gibi uygulamalarla velilerin bütçelerini rahatlattı. Dershanelerin özel okullara dönüştürülmesi kararıyla birlikte geçen yıl ücretsiz TEOG, bu yıl da YGS ve LYS kursları başlatan MEB, Eğitim Bilişim Ağı'yla (EBA) da öğrencilere dijital dershane imkanı sundu. Tüm bu gelişmeler Paralel Yapı'nın eğitim sektöründen nasıl bir rant sağladığını da gösterdi. Dershanecilik ile bandrolsüz kitap ve yaprak testlerden Paralel Yapı'nın yılda 15 milyar TL gelir elde ettiği ortaya çıktı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da bu vurguna dikkat çekerek "Biz dershane dönüşümünü başlatmakla dershanecilik sektöründen, bandrolsüz yardımcı kitap sektöründen kaynaklanan 15 milyar liralık bir soyguna son verdik" açıklamasını yapmıştı.

KULLANICI SAYISINDA 38 KAT ARTIŞ

Eğitimin en büyük bilgi ağı olma hedefiyle başlatılan EBA, Paralel ranta en önemli darbeyi vuran projeşerden biri oldu. İkinci versiyonu bu yıl geliştirilen EBA'ya 56 bin 500 görsel, yaklaşık 10 bin video, bin 500 dergi, 21 bin soru ve 2 bin e-kitap yüklendi. 2012'de sadece 212 bin kullanıcısı sayısı tam 38 kat arttı. EBA'nın bugün itibariyle 8 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı bulunuyor. Öğrenciler EBA üzerinden sınavlara hazırlanmanın yanı sıra ders tekrarları da yapabiliyor. MEB'in okullarda açtığı ücretsiz yetiştirme ve destekleme kurslarına da bu yıl 4 milyon 30 binden fazla öğrenci kayıt yaptırdı. Bakan Avcı bu kurslarla ilgili "Dershane kalitesinin üzerinde. E-kurs'tan çocuklar tercihlerini yapıyorlar, hangi okulda, hangi öğretmenden hangi dersi almak istediğini girebiliyor" dedi.

YGS VE LYS TESTLERİ HAZIR
Dershaneleri en çok cazip kılan ve Paralel Yapı'nın da önemli gelirlerinden biri olan yaprak testler ile deneme sınavları da artık MEB tarafından hazırlanıyor. Geçen yıl sadece TEOG sınavlarına hazırlık için basılan testler artık YGS ve LYS için de oluşturuldu. Toplam 40 bin soruluk 2 bin 500 kazanım testi hazırlandı. Sınavlara kadar bu testler peyderpey yayınlanacak. 8'inci sınıflar için yılda 4, 12'inci sınıflar için de 5 deneme sınavı yapılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel ranta dijital darbe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN