Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kuzey Kutbu'na Türk üssü

Giriş Tarihi: 16.3.2016
Kuzey Kutbu'na Türk üssü

Güneş olayları ve küresel ısınmayla ilgili gözlem yapmak üzere Türkiye'nin Kuzey Kutbu'ndaki ilk istasyonu Bilfen Liseleri tarafından Svalbard'da kuruldu

Türk bayrağı artık Kuzey Kutbu'nda da dalgalanacak. Meteorolojik ölçümlerin yanı sıra dünyanın manyetik alanı ve kuzey ışıkları auroralarla ilgili gözlem yapmak üzere Türkiye'nin Kuzey Kutbu'ndaki ilk istasyonu Svalbard'da kuruldu. Yaklaşık 50 ülkenin faaliyet gösterdiği alanda kurulan Türkiye'nin ilk üssü lise öğrencileri tarafından geliştirildi. Bilfen Liseleri Fizik Bölümü'nden 20 kişilik öğrenci geçen hafta 6 aydır üzerinde çalıştıkları istasyonu kurarak ilk verilerini almaya başladı. Bu değerlerden sıcaklık, basınç ve nem gibi meteorolojik verileri kullanarak küresel ısınma ile ilgili araştırmalarda artık yerli veriler kullanılacak. Güneşteki patlamaların yeryüzündeki olaylara etkisi incelenecek.

96 YIL SONRA ATILAN ADIM

Dünyanın en kuzeyindeki yerleşim yeri olan Svalbard Adası 1920'de tüm ülkelerin kullanımına açıldı. O tarihte yapılan Svalbard Anlaşması imzalayan ülkeler toprak kullanım hakkına sahip oldu. Ancak o yıllarda bağımsızlık mücadelesi veren Türkiye bu anlaşmayı imzalayamamış, sonrasında da Ada'da herhangi bir istasyon kuramamıştı. 96 yıl sonra Norveç Kuzey Kutbu Enstitüsü ile temasa geçilerek gerekli izinler alındı. Yaklaşık 50 ülkenin üssü olan Ada'da artık Türkiye'nin istasyonu da faaliyet gösterecek.

KÜRESEL ISINMAYA TAKİP

Tamamen lise öğrencileri tarafından geliştirilen projeyle sıcaklık, basınç ve nem değerlerinin yanında ultraviyole ışını miktarı, infrared ışın miktarı, toplam aydınlanma şiddeti miktarı ve 3 boyutlu olarak manyetik alan şiddeti miktarı ölçümlenebiliyor. Bu değerlerden sıcaklık, basınç ve nem gibi meteorolojik verileri kullanarak küresel ısınma ile ilgili araştırmalar yapılacak. Buradan elde edilen veriler farklı yöntemlerle elde edilen bilimsel araştırma verileriyle karşılaştırılarak kalibrasyon yapılacak. Güneş olaylarının yeryüzündeki deprem ve sel gibi doğal afetlere olan ilişkisi incelenecek.

YERLİ İMKÂNLARLA GELİŞTİRİLDİ

Kuzey Kutbu'na kurulan istasyonun yazılımı da yerli imkânlarla geliştirildi. Bilfen Liseleri Fizik Bölüm Başkanı Hakan Özdemir yaklaşık 2 bin TL'lik bir maliyetle istasyonun tamamen lise öğrencileri tarafından geliştirildiğini söyledi. Fizik öğretmeni Serhan Kal ise istasyon sayesinde üzerinde çalıştıkları bazı tezleri araştırma şansı yakaladıklarını, fizik dünyasına yeni keşifler kazandıracaklarını belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuzey Kutbu'na Türk üssü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN