Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Maraton sona erdi

Yükseköğretim Kurumları Sınavı dünkü (AYT) ve Testi (YDT) ile sona erdi. Sorunsuz tamamlanan sınavlara 2.5 milyondan fazla üniversite adayı katıldı

Giriş Tarihi: 17.6.2019
Maraton sona erdi
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ikinci oturumu Alan Yeterlilik Testi (AYT) sona erdi. 2 milyon 24 bin 596 adayın başvuru yaptığı YKS'nin ikinci oturumu AYT, saat 10.15'te başladı ve 180 dakika sürdü. 6 bin 450 binada, 107 bin 442 salonda uygulanan AYT'de 295 bin 601 kişi görev aldı. AYT'de "Türk dili ve edebiyatı- sosyal bilimler-1" testi 40 sorudan oluştu. Bu testte adaylar, Türk dili ve edebiyatından 24, tarih-1'den 10, coğrafya-1'den 6 soru yanıtladı. AYT'nin "sosyal bilimler-2" testi 40, matematik testi 40, fen bilimleri testi de 40 sorudan oluştu. Sosyal bilimler testinde tarih-2'den 11, coğrafya-2'den 11, felsefe grubundan 12, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ek felsefe sorularından 6 soru yer aldı. Fen bilimleri testindeki dağılım ise fizik 14, kimya 13 ve biyoloji 13 soru şeklinde oldu. YKS'nin üçüncü oturumu olan Yabancı Dil Testi (YDT) de 15.45'te uygulandı. Öte yandan akşam saatlerinde açıklama yapan ÖSYM, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) matematik testindeki 7. sorunun iptal edilerek değerlendirme dışı bırakıldığı bildirildi. YKS sonuçları, 18 Temmuz'da açıklanacak.

MATEMATİKTE ORTALAMA DÜŞECEK
AYT'DE bu yıl en belirleyici test yine matematik olacak. "Ortalama üstü zorlukta" bir test olarak değerlendirilen matematikte 10 netin üzerine çıkanların başarılı bir sonuç elde edeceği öngörülüyor. Uzmanlar testleri şöyle değerlendirdi:
Bahçeşehir Koleji Matematik Bölüm Başkanı Taner Kayış: Matematikte süreklilik, türevin grafiği ve türevin geometrik yorumu, parabol, polinom, dairede alan, analitik-çember analitiği sorularının sınavın belirleyici soruları olacağını söylemek mümkündür.
Eğitim Bilimleri Okulları Türkçe Bölüm Başkanı Taner Sümer: Türkçe'de sorular son derece açık ve netti. Düzenli çalışan aday rahatlıkla çözmüştür.
Bilfen Liseleri Fizik Bölüm Başkanı Hakan Özdemir: Fizik soruları sınav sonucunu kesinlikle etkileyecek. 2018 AYT fizik sorularından daha zor ve belirleyici oluşturulmuştur.
Uğur Okulları Coğrafya Bölüm Başkanı Davut Gürler: Yapılabilirliği yüksek sorulardı. Sorular tamamen 11 ve 12'nci sınıf konularını kapsıyordu. 9 ve 10'uncu sınıf kazanımlarına yer verilmemiş.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maraton sona erdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN