Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Görevimi yaptım artık rahatça ölebilirim...

ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, bir gün önce, “Görevlerimi yerine getirdim artık ölüme de hazırım” demişti. Vasiyeti her köye bir okul, her kasabaya kız öğrenci yurdu oldu

Giriş Tarihi: 19.5.2009 ABONE OL
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, uzun süredir tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Onkoloji Yoğun Bakım Servisi'nde dün sabah 04.45'te hayata gözlerini yumdu. Ölümünden bir gün önce "Bana düşen görevleri yerine getirdim ölüme de hazırım" diyen Saylan, bilinci kapanmadan önce son kez bir araya geldiği ailesi ile dernek yöneticilerinden "vasiyet" niteliğinde bir dizi istekte bulundu. Saylan, kız öğrenci sayısının 36 binden 100 bine çıkarılmasını, Türkiye'deki her köye bir okul yapılmasını ve her kasabada kız öğrenci yurdu yapılmasını istedi. Oğulları Çağlayan ve Çınar Saylan ile bazı ÇYDD üyelerinin de hastanede olduğu bir sırada yaşama veda eden Saylan'ın ölüm haberi üzerine yakınları ve dostları İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Onkoloji Yoğun Bakım Servisi'ne akın etti. Saylan'ın 19 senedir meme kanseri tedavisi gördüğünü belirten doktorları, bilincinin son 24 saatte kadar açık olduğunu ölüm sebebininin ise vücuttaki organların genel yetersizliği olduğunu bildirdi. Saylan'ın doktorlarından Pınar Saip, son 24 saate kadar suyunu içip dondurmasını yediğini belirten Saip, basın mensuplarının soruları üzerine Saylan'ın, "Ben bütün randevuları tamamladım. Bana düşen bütün görevleri yerine getirdim ölüme hazırım" mesajını verdiğini belirtti. Saip, Saylan'ın vücuttaki organların genel yetersizliği sonucu hayatını kaybettiğini sözlerine ekledi. ÇYDD'nin Şişhane'de bulunan Genel Merkezi ise ölüm haberinin ardından taziyeye gelenlerin akınına uğradı. ÇYDD kurucu üyelerinden Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu "Hukukçu kimliğimle bir şey ifade etmek istiyorum. Tam 5 hafta önce bu saatlerde gerek evinin, gerek dernek merkezinin, devlet görevlilerince aranmasıyla Türkan Hoca hukuk dışı bir işlemle karşı karşıya geldi. 5 hafta sonra hocamızı kaybettik'' dedi. Saylan'ın ölümünden önceki son isteği Ergenekon soruşturmasında el konulan notlarının iadesi oldu. Savcılık bu talebi 10 gün önce yerine getirdi.

İLK TÖREN LÜTFİ KIRDAR'DA
Saylan'ın naaşı bugün saat 13.30'da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Merkezi'nde getirilecek. Tören ve konuşmaların ardından saygı geçişi yapılacak. 16.00'da Teşvikiye Camisi'ne getirilecek. 17.00'de Teşvikiye Camisi'ndeki tören ve ikindi namazına müteakip cenaze namazından sonra Rumeli, Halasgargazi ve Büyükdere Caddesi izlenerek kortej eşliğinde Zincirlikuyu Mezarlığı'na getirilecek. Saylan burada toprağa verilecek. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Yüksel, Saylan'ın toprağa verilişinin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'na denk gelmesinin ise çok anlamlı olduğunu belirterek, "Atatürk'ün kurtuluş mücadelesini başlattığı 19 Mayıs'ta Ata'sına kavuşacak" diye konuştu.
BARIŞ SÖZAL - MESUT ER - MUSTAFA KAYA - Veli SARIBOĞA /
SABAH

Çağdaş Türkiye için adanmış bir ömür...
Yıllardır mücadele ettiği kanser hastalığı sonucu yaşamını yitiren ÇYDD Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, hayatını çağdaş Türkiye hedefiyle okumayan çocukların eğitimine adamıştı. Cumhuriyet mitingleri ve 'Ne şeriat, ne darbe' söylemiyle adı ön plana çıkan Saylan, Ergenekon soruşturmasının ardından sergilediği duruşla ölünceye kadar Türkiye gündeminden düşmedi. Saylan, Cumhuriyet döneminin ilk müteahhitlerinden Fasih Galip Bey ve Leyla adını alan İsviçreli Lili Mina Raiman çiftinin beş çocuğundan en büyüğüydü. 13 Aralık 1935'te İstanbul'da doğan Saylan, 1963'te İstanbul Tıp Fakültesi'ni bitirdi. 11976'da Lepra (Cüzam) çalışmalarına başlayan Saylan, Cüzamla Savaş Derneği ve Vakfı'nı kurdu. 1986'da kendisine Hindistan'da "Uluslararası Gandhi Ödülü" verildi. Dünya Sağlık Örgütü'nün Lepra konusunda danışmanı olan Saylan, Uluslararası Lepra Birliği'nin (ILU) kurucu üyesi ve Başkan yardımcısıydı. Saylan, 21 yıl, gönüllü olarak Lepra Hastanesi Başhekimliği'ni yaptı. 1981 - 2001 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesi Lepra Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü'nü yürüttü. 2002'de emekli oldu. 1989'da ÇYDD'yi kuran ekipte yer aldı. Saylan'ın biri grafiker, diğeri hekim 2 oğlu ile 2 torunu var. SABAH

Eğitim çabaları övüldü
Cumhurbaşkanı Gül: Özellikle cüzam hastalığıyla mücadele konusundaki çalışmaları ve eğitim alanındaki hizmetleri takdirle karşılanmıştır. Başsağlığı dileklerimi iletiyorum.
TBMM Başkanı Toptan: Çok üzüldüm. Kızların eğitimi için uğraş veren eğitim sevdalısıydı.
Kültür ve Turizm Bakanı Günay: Yaptığı bütün hizmetler, iyi niyetler, gayretler için ülkem adıma, milletimiz adına teşekkürlerimi iletmek istiyorum manevi huzurunda.

Siyasetsiz cenaze töreni
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Aysel Çelikel, Prof. Dr. Türkan Saylan için yapılacak cenaze töreninin, hiçbir siyasi boyutunun olmayacağını, sadece halkın sevgisine dayalı bir tören gerçekleştirileceğini bildirdi. Şişli Belediyesi'nde gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Çelikel, Saylan'ı Atatürk'ün kızı olarak nitelendirdi ve bu ifadeyi, Saylan'ın böyle anılmak istendiği için kullandığını söyledi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Görevimi yaptım artık rahatça ölebilirim...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA