Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ANKA 38 yaşında

Giriş Tarihi: 27.5.2009 15:58 Güncelleme Tarihi: 27.5.2009 15:59
ANKA Haber Ajansı bugün 38 yaşında. Gazeteci Altan Öymen'in 1972 yılında kurduğu ANKA Ajansı, haber yayınını tam 37 yıldır kesintisiz sürdürüyor. 12 Mart ara rejiminin ardından Türkiye'nin yaşadığı çalkantılı dönemde 1972 yılında kurulan ANKA'nın temel ilkeleri, özgür, bağımsız ve güvenilir bir habercilik anlayışına dayandırıldı.

GAZETECİLİĞİN OKULU OLDU

Dünyadaki birçok ajans gibi ANKA da bir okul niteliği taşıyor. ANKA'da kuruluşundan günümüze 250'ye yakın haberci görev aldı. Ajans'ta çalışan ve yetişen pek çok isim, yazılı-görsel basında etkin görevler almaya devam ediyor. Çok sayıda önemli gazeteci yetiştiren ANKA, gazetecilik okulu olma niteliğini sürdürüyor. ANKA'nın yetiştirdiği birçok isim, halen Türk basınının kilit noktalarında genel yayın yönetmeni, başyazar, köşe yazarı, yönetici, temsilci başta olmak üzere gazeteciliğin çeşitli kademelerinde görevlerini yürütüyorlar.

Altan Öymen, Müşerref Hekimoğlu, Uğur Mumcu, Nuri Çolakoğlu, Zafer Mutlu, Hasan Cemal, Sevgi Soysal, Osman Arolat, Ali Polat, Derya Sazak, Vahap Munyar, Örsan Öymen, Abbas Güçlü, Teoman Erel, Uluç Gürkan, Yalçın Küçük, (Şehit) Adem Yavuz, Hikmet Bila, İsmet Solak, Füsun Özbilgen, Yazgülü Aldoğan, Yasemin Çongar, Cevat Taylan, Ahmet Tan, Kuvvet Başarır, Gül Önet, Nursel Gürdilek, Raşit Gürdilek, Ragıp Erten, Oktay Kurtböke, Dinç Tayanç, Jülide Gülizar, Ayşegül Dora, Varlık Özmenek, Metin Aksoy, Ahmet Kahraman, Vecdi Seviğ, Veli Özdemir, Alaattin Aktaş, Rahmi Yıldırım, Ahmet Abakay, Orhan Aysezen, Conxita Işık, Nemci Çelik ve Mümtaz İdil ANKA'da yetişen ya da bugünlere gelmesinde katkıda bulunan isimlerden sadece bazıları.

ANKA, temel haber servisinin yanı sıra, 35 yıldır Günlük Ekonomi Bülteni ve 30 yıldır haftalık İngilizce ANKA Review'in yayımını sürdürüyor. Yerli ve yabancı araştırmacılar için haber ve veri arşivi önemli bir başvuru kaynağına dönüşen ANKA Ajansı 37 yıllık sürecin altı yılını Altan Öymen, 26 yıllık bölümünü de 2004 yılında kaybettiğimiz Müşerref Hekimoğlu yönetiminde tamamlayarak bugüne ulaştı. ANKA, yerli ve yabancı basın kuruluşları, gazete, televizyon ve radyolara verdiği hizmetin yanı sıra son yıllarda artık vazgeçilmez bir noktaya ulaşan internet medyasında veri ve haber akışıyla lider konuma yerleşti. ANKA Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü aracılığıyla tüm yerel radyo, televizyon ve gazetelere de ücretsiz haber desteği sağlıyor. ANKA, Günlük Haber Servisi, Günlük İngilizce Haber Servisi, Günlük Ekonomi Bülteni ve Haftalık İngilizce Ekonomi, Finans ve Politika Dergisi ANKA Review yayınlarının yanı sıra Fotoğraf Servisi'ni de hizmet alanları arasına katmaya hazırlanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ANKA 38 yaşında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN