Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Alevileri dinlemedik artık bu değişecek'

35 Alevi derneğinin katıldığı Alevi Çalıştayı'nda konuşan Bakan Çelik, "Dinlemekle yetinmeyeceğiz, önyargısız ve çözüm odaklı bir yaklaşım içinde olacağız" dedi

Giriş Tarihi: 4.6.2009 ABONE OL
Alevilerin hükümetten istek ve temennilerinin belirleneceği Alevi Çalıştayı'na, geçen yıl Başbakan Erdoğan'la iftar yemeğine katılmayarak protesto eden dernekler de katıldı. Ankara'da dün düzenlenen Alevi Çalıştayı'nda, o dönemde iftara gidenleri "düşkün" ilan edeceklerini açıklayan Pir Sultan Abdal Derneği ile Alevi Bektaşi Federasyonu yöneticileri de bulundu. Çalıştayın açılışını yapan Devlet Bakanı Faruk Çelik, "Alevilerin sorunlarına yeterince kulak veremedik" dedi. İki gün sürecek ve dün başlayan çalıştaya, Alevi ve Bektaşi derneklerinin önde gelen isimlerinden 35 kişi katıldı.

EMPATİ EKSENLİ
Çalıştayın açılışını Devlet Bakanı Faruk Çelik yaptı. Çelik, çalıştayın tarihsel açıdan öneme sahip olduğunu belirterek Alevilerin sorunlarının insan hakları ve demokrasi perspektifinden ele alındığında çözüme daha açık olunacağını belirtti. Çelik, "Maalesef bugüne kadar sorunların çözümsüz kalması bir yana zaman zaman gündeme gelen politik beklentiler dışında Alevilere yeterince kulak verildiği söylenemez" dedi. Alevilerin sorunlarına "ihmalkâr" yaklaşımları kesinlikle benimsemediklerini belirten Çelik, hükümetin konuya partilerüstü yaklaşarak, çözüm için inisiyatif kullanmak istediğini belirtti. "Hükümet olarak sağlam ve tam okunabilir bir Alevi fotoğrafına ulaşmak istiyoruz" diyen Çelik, "Sadece dinlemekle yetinmeyeceğimizi, ön yargısız, empati eksenli ve her şeyden önemlisi çözüm odaklı bir yaklaşım içinde olacağımızı ifade etmek istiyorum" dedi. "Hamın pişmesine katkı sağlamayanlar, pişmişe ham ekmekten geri durmamışlardır'' diyen Çelik, bunların da Alevi toplumunun bazı kesimlerinde, 'kendini ötekileştirme' ve 'mahrumiyet psikolojisiyle' bütünleşme gibi olumsuzluklara yol açtığını belirtti.

ZORUNLU DİN DERSİ

35 Alevi derneğinin de katıldığı çalıştayda, cemevleri, din-devlet ilişkileri ve eğitim konularına yönelik görüşler bildirilecek. Alevilerin başlıca talepleri arasında, zorunlu din dersinin kaldırılması, cemevlerinin yasal statüye kavuşturulması ve Madımak Oteli'nin müzeleştirilmesi yer alıyor.

"İYİ BAŞLADIK İYİ BİTSİN"
Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız da, "Bu sürece mutlu başlamadık ama mutlu bitmesini, iyi bitmesini istiyoruz. Çok da ümitli olmadığımızı, şu ana kadarki süreçten gördük ve anladık. İstemlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz ve isteklerimizin arkasında olacağız'' dedi. ANKARA

ARKADAŞINA GÖNDER
'Alevileri dinlemedik artık bu değişecek'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA